poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Evropští poslanci chtějí zpřísnit pravidla pro podávání antibiotik dobytku

2.3.2016

Skupina evropských poslanců představila dlouho očekávaný návrh nařízení, které má za cíl významně omezit podávání antibiotik dobytku. Chtějí tak zamezit vzniku a šíření odolných kmenů bakterií, které mohou mít na svědomí až tisíce úmrtí.

V polovině letošního února představil Výbor Evropského parlamentu pro životní prostředí, zdraví a stravu návrh nařízení, které by zakazovalo neodůvodněné podávání antibiotik zdravým kusům dobytka. Tento návrh se setkal s pochvalným ohlasem u Evropské spotřebitelské organizace BEUC. Podle její ředitelky Monique Goyensové podávání antibiotik zdravým zvířatům nedává smysl a jediné k čemu v důsledku slouží, je vývoj rezistentních bakterií.

Antibiotika přitom mohou zachraňovat životy. Právě kvůli jejich nadužívání běžnými lidmi i masným průmyslem se postupně vyvinuly bakterie, jež jsou odolné vůči různým druhům těchto látek. Takzvané superbakterie jsou dokonce rezistentní vůči dvěma a více druhům antibiotik. Nyní je na Evropském parlamentu, aby novou legislativu, která se snaží šíření odolných bakterií zabránit, přijal.

Návrh zpřísňuje podmínky veškerého podávání antibiotik. Případné preventivní podání by mělo být pod přísným dozorem veterinářů, kteří by ho museli schválit kus od kusu. Takzvané metafylaktické podávání antibiotik, kdy ve stádu onemocní pouze jedno či menší část zvířat, ale antibiotika jsou podávána všem, by mělo být možné pouze ve vážných případech a u zvířat, u nichž je vysoké riziko dalšího šíření nákazy.

Cílem návrhu je také zkvalitnění podmínek chovu. Chovatelské nedostatky by již neměly být suplovány nadměrným podáváním antibiotik. Jednotliví chovatelé by se měli spíše soustředit na lepší péči o svá stáda a zajistit i jejich větší genetickou diversitu.

Podle statistik, které uvádí BEUC, v Evropě zkonzumuje dobytek více antibiotik než celá evropská populace. Tato situace významně nahrává k vzniku smrtelně nebezpečných odolných kmenů bakterií či výše zmíněných superbakterií. Vzhledem k tomu, že 90 % antibiotik je momentálně dobytku podáváno přímo ve vodě či krmivu, často se stává, že léčiva určená nemocnému kusu zkonzumuje větší část chovu. To by však měl nový návrh změnit, podávání antibiotik by mělo být nově cílené a adresné.
 

Související články