poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Letecké společnosti před spotřebiteli skrývají možnost podání stížnosti

3.3.2016

Již od roku 2012 americkým aerolinkám zákon přikazuje uvádět na svých webových stránkách i odkaz na stránky ministerstva dopravy, včetně kontaktních údajů pro usnadnění podávání spotřebitelských stížností. Praxe ovšem ukazuje, že přepravci tyto povinné údaje pohřbívají uprostřed obchodních podmínek či na dobře ukrytých podstránkách. Současný stav se nelíbí ani zákonodárcům, ani spotřebitelskému serveru Consumerist.

Consumerist uvádí, že ačkoli je spokojenost cestujících s americkými leteckými přepravci nízká, stížnost kvůli zpoždění, zrušení letu či sporu o odškodné ke spotřebitelskému oddělení amerického ministerstva dopravy podal jen jeden ze 43 tisíc nespokojených zákazníků.

Může za to příliš neurčité zákonné pravidlo, které sice provozovatelům aerolinek určuje povinnost uvádět odkaz a kontakty na spotřebitelské oddělní ministerstva, nespecifikuje však kde a v jaké podobě.

Ve výsledku tak například aerolinky Delta uvádí zákonem vyžadované údaje pouze v sekci pro cestující s tělesným postižením, u provozovatele JetBlue se odkaz na povinné údaje skrývá přibližně vprostřed „nápovědy“. United Airlines zase odkaz pohřbily mezi jinými právními náležitostmi v sekci všeobecných obchodních podmínek.

Consumerist uvádí, že takového jednání se zdaleka nedopouštějí jen letečtí přepravci. Například mobilní operátor Spirit podobné zákonné náležitosti schovává na čtyřicáté osmé stránce obchodních podmínek.

Poslankyně za demokratickou stranu Janice Hahnová, která se zabývá tématem ochrany spotřebitele, na základě těchto zjištění připravuje novelu zákona, jež by měla upřesnit pravidla pro uvádění zákonem vyžadovaných údajů. Novela byla zatím schválena Komisí pro dopravu a infrastrukturu, na schválení Kongresem však zatím stále čeká.
 

Související články