poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Máslová ryba může způsobit žaludeční obtíže

4.3.2016

Pamakrela temná, známá také pod názvy máslová ryba či anglicky butterfish, je sice oblíbená pro svou jemnou chuť, někdo však její maso kvůli přítomnosti solí organických kyselin špatně snáší. Jak zjistila Státní veterinární správa (SVS), někteří prodejci a restauratéři zanedbávají svou povinnost informovat strávníky o možném riziku.

SVS problémy s máslovou rybou ilustruje na případu spotřebitelky ze západních Čech. Ta si v hotelové restauraci objednala pokrm z ryb, který jí způsobil značné zažívací potíže. Ryby ani jiné suroviny sice nebyly zkažené, pokrm však obsahoval i máslovou rybu. Na jídelním lístku pak chybělo jakékoliv varování, na rizika spojená s její konzumací spotřebitelku neupozornila ani obsluha.

Kontrola SVS ověřila, že dovezená ryba byla správně označena, pochybení nebylo nalezeno ani na straně zpracovatele, který rybu dováží z Nizozemska. Své povinnosti tedy v tomto případě zanedbal personál hotelové restaurace.

Maso máslové ryby obsahuje větší množství esterů, tedy solí organických kyselin, jejichž konzumace ve větším množství může u citlivějších strávníků způsobit žaludeční a střevní potíže. Typický je podle SVS zvláště žlutooranžový olejovitý průjem. Bezpečné množství sice není přesně stanoveno, podle SVS se však velikost porce, která by neměla ohrozit žaludek průměrného spotřebitele, pohybuje mezi 130 a 150 gramy masa.

V některých zemích je prodej masa máslové ryby a dvou podobných druhů ryb zakázán. V EU se máslová ryba smí prodávat, při prodeji ale musí být uvedeno varování o případných projímavých účincích. U syrového či zmraženého masa nesmí na štítku chybět ani přesný latinský název ryby a doporučený způsob přípravy. Pokud je totiž pamakrela připravována na tuku, neblahý účinek na střeva spotřebitele se ještě násobí.

Nejedná se zdaleka o první případ, kdy se SVS setkala s chybějícím či nedostatečným označením při prodeji problémové pamakrely či příbuzných ryb. Spotřebitele tedy varuje, aby dobře sledovali, co si kupují či co si v objednávají v restauraci. Apeluje také na prodejce, aby nezanedbávali svou povinnost zákazníky informovat o možných rizicích.
 

Související články