poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

OCU vyvrací fámu o karcinogenním pudru

7.3.2016

Po světě se aktuálně šíří hoax o tom, že používání pudru, který obsahuje mastek, může způsobovat rakovinu vaječníků. Podle španělské spotřebitelské organizace OCU je však takové tvrzení vystavěno na chybných informacích, mastek není karcinogenem.

Hoax, který se šíří hlavně z jihoamerických serverů, ale dostal se už i do Česka, tvrdí, že užívání pudru, jenž obsahuje mastek, způsobuje u žen rakovinu vaječníků. Cituje i jinou zprávu, v níž se píše, že velký výrobce drogerie Johnson & Johnson se přiznal k výrobě karcinogenních kosmetických přípravků.

Spotřebitelská organizace OCU však konstatuje, že v hoaxu je takřka vše špatně. Například zmíněná kauza Johnson & Johnson vznikla dezinterpretací tiskové zprávy o tom, že výrobce upouští od používání formaldehydu. Formaldehydem se však poplašná zpráva nijak nezabývá.

Autor či autorka fámy si navíc plete mastek s azbestem. Je pravda, že tyto dvě látky se v přírodě často těží ve společných lomech či dolech a že karcinogennost azbestu je dobře známá a prokázaná. Evropské předpisy však nepřipouští jakoukoliv kontaminaci pudru azbestem ani ve stopovém množství. Co se pak týče samotného mastku, jeho karcinogennost nebyla nikdy prokázána.

OCU se podivuje i nad tím, jak by mohl pudr způsobovat rakovinu vaječníků. Běžná spotřebitelka jej totiž rozhodně nepoužívá k intimní hygieně.

Je na místě doplnit, že se nedoporučuje používat pudr s mastkem pro ošetřování batolat. U malých dětí totiž hrozí, že jemný pudr vdechnou, čímž by se mohly i zadusit. Rozhodně to neznamená, že přípravek by byl škodlivý.

Poplašných zpráv se na internetu najde nepřeberné množství, na některé z nich se v minulosti podíval i dTest. Na pravou míru jsme spolu se zahraničními kolegy uvedli například pověry o škodlivosti používání mikrovlnné trouby či o tom, jak konzumace mléka přispívá k řídnutí kostí.
 

Související články