poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Autoři falešných recenzí na Amazonu zneužívají výjimku pro betatestery

8.3.2016

Problémy Amazonu s falešnými recenzemi pokračují. Nepoctivci se naučili zneužívat výjimku pro betatestery. Ta umožňuje psát za věcnou odměnu či slevu recenze na zboží, které ještě nebylo uvedeno na trh. Informoval o tom spotřebitelský server Consumerist.

Consumerist se podíval na recenze týkající se pouzdra pro chytrý telefon Lumia 650. Převažovaly pochvaly typu, jak pouzdro na telefonu krásně sedí a poskytuje nadstandartní ochranu. Tyto recenze však měly jeden háček. V době, kdy byly napsány, nebyl ještě tento typ telefonu uveden na trh ani uvolněn pro betatestery.

Autoři recenzí přitom na konci svého hodnocení uvádějí kouzelnou formulku „I received this product to write a honest review“ čili „tento produkt jsem obdržel za účelem sepsání pravdivé recenze“. Tuto větu musí ve svých recenzích uvádět betatesteři, kteří mají k výrobkům přednostní přístup.

Samotný Amazon provozuje betatestingovou službu Amazon Vine, při jejímž využití získává spotřebitel slevu či samotný výrobek výměnou za poctivou recenzi, která může vývojářům pomoci s vychytáním „much“ v produktu, jenž brzo zamíří na trh.

Amazon musí ovšem přijímat recenze i od jiných betatesterů, pokud jsou patřičně označeny. Takto vzniká šedá zóna pro agentury na tvorbu falešných recenzí. Stačí, aby své autory neplatily penězi, ale slevovými vouchery či zbožím, a recenzi opatřili výše zmíněnou větou. Z hlediska obchodních podmínek Amazonu je pak vše v pořádku.

Průzkum Consumeristu ukázal, že kvůli zneužití výjimky pro betatestery je Amazon zanesený falešnými recenzemi na nejnovější produkty. Někteří z falešných recenzentů zvládli za měsíc vyplodit až 950 recenzí v různých oborech – od žertovných skleniček na víno až po nejnovější chytré telefony a tablety.

Amazon začal příspěvky mazat teprve ve chvíli, kdy ho tým Consumeristu upozornil, že se jedná o zcela evidentní falešné recenze. Oficiální prohlášení Amazon nevydal, ale zdroje uvnitř společnosti potvrdily, že se zneužitím obchodních podmínek zabývá. Falešné recenze totiž významně poškozují jeho pověst.

Consumerist proto spotřebitelům radí, aby si místo hodnocení za pomocí hvězdiček všímali spíše textu recenze a zkušeností předchozích zákazníků. U Amazonu také pomáhá nastavit si filtr, který zobrazí pouze ověřené nákupy přes Amazon. I tento filtr se sice někteří vynalézaví nepoctivci snažili obejít zasíláním prázdných krabic či poskytováním mnohaprocentních slev na recenzovaný výrobek, obě kličky však již Amazon úspěšně vymýtil.

Jak na internetu rozpoznat falešnou recenzi radí i dTest. Článek, který se problematikou zabývá, naleznete na následujícím odkazu.
 

Související články