poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Velký bratr ví, jak jíte a cvičíte

9.3.2016

Evropské spotřebitelské organizace kritizují provozovatele populárních aplikací, které uživatelům chytrých telefonů pomáhají s dodržováním životosprávy, případně měří jejich běžecké výkony. Tyto aplikace shromažďují data o uživatelích a v některých případech je i sdílejí s třetími stranami k použití za účely marketingu.

Aplikace, které pomáhají při hlídání životosprávy či měření sportovních výkonů, jsou mezi majiteli chytrých telefonů populární. Jenomže údaje, jež do nich uživatelé zadávají, jsou poměrně citlivé. Informace, jak se spotřebitel stravuje, jak cvičí, jakým aktivitám se věnuje či jakými zdravotními obtížemi trpí, mají také velkou cenu pro poskytovatele reklamy.

Norská spotřebitelská organizace Forbrukkeradet a nizozemská Consumentenbond upozorňují, že některé z populárních aplikací si vyhrazují právo s nasbíranými daty libovolně zacházet, poskytují je i svým obchodním partnerům k použití za marketingovým účelem.

Například populární aplikace RunKeeper a MyFitnessPal si vyhrazují právo lokalizovat uživatele za pomocí GPS i v případě, že aplikace není zapnutá. Tři z pěti testovaných aplikací, Endomondo, Lifesum a opět i MyFitnessPal, sdílejí sesbíraná data se svými obchodními partnery. Téměř všechny fitness pomůcky pro chytré telefony pak po uživatelích vyžadují přístup k osobním údajům, které k fungování aplikace nejsou třeba.

Jediným „chytrým pomocníkem“, který testem obchodních podmínek a sdílení osobních dat prošel bez poskvrnky, byla běžecká aplikace Strava . Norským odborníkům se pouze nelíbila věta v obchodních podmínkách, jíž si provozovatelé aplikace vyhrazují právo jednostranně měnit své obchodní podmínky bez souhlasu uživatele. Naopak, nejméně zodpovědně se svěřenými daty zachází provozovatelé aplikace MyFitnessPal –„kamarád do fitka“ fungoval spíše jako kamera Velkého Bratra. MyFitnessPal propadla i co se týče délky a srozumitelnosti obchodních podmínek. Ty čítaly více než devět tisíc slov vágního textu v „právničtině“ a provozovatel aplikace si v nich nárokoval využití osobních údajů pro osmdesát tři různých účelů.

Takové obchodní podmínky ani zacházení s daty uživatelů se nelíbí Norům ani Nizozemcům. Apelují proto na provozovatele aplikací, aby upravili své obchodní podmínky i způsob, jakým zacházejí s nasbíranými daty. Spotřebitele pak upozorňují, aby si před tím, než aplikaci nainstalují a spustí, pečlivě přečetli obchodní podmínky. Podívat by se v nich měli zvláště na úroveň ochrany dat.

To, že aplikace pro chytré telefony sbírají data o svých uživatelích, není žádnou novinkou. Starší studie z Carnegie Mellon University ukazuje, že aplikace pro operační systém Android v průměru každé tři minuty lokalizují polohu uživatele za pomoci GPS. Test italské spotřebitelské organizace Altroconsumo zase ukázal, že aplikace, které měly spotřebiteli pomoci s optimalizací výkonu telefonu či výdrže baterie, většinou sloužily pouze pro těžení dat o uživateli.
 

Související články