poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Omega-3 mastné kyseliny tělu prospívají, doplňky stravy však nejsou nutné

11.3.2016

Na italských televizních kanálech se množí reklamy na doplněk stravy Multicentrum MyOmega s omega-3 mastnými kyselinami a mnohé spotřebitele zajímá, co je na nich pravdy. Podle spotřebitelské organizace Altroconsumo se tentokrát reklamní tvrzení výrobců vejdou do povolené reklamní nadsázky. Vždy je však lepší prospěšné látky přijímat ve stravě a nikoli v podobě potravinových doplňků.

Omega-3 mastné kyseliny patří do skupiny esenciálních mastných kyselin, které si lidské tělo nedokáže vytvořit. Je tedy nutné je přijímat ve stravě. V doplňku stravy Multicentrum, jehož reklamám se v Itálii nedalo v únoru takřka vyhnout, jsou obsaženy konkrétní kyseliny známé pod zkratkami DHA a EPA.

Rybí hejna v reklamním spotu vytvářejí obrazce oka, mozku a srdce, zatímco hlas komentátora slibuje pozitivní účinky právě pro srdce a krevní oběh, nervovou soustavu a také pro zrak. Takové tvrzení je podle Altroconsumo zcela v pořádku a v souladu s regulací, již zavedl Evropský úřad pro bezpečnost potravin. Denní příjem EPA v množství alespoň 250 miligramů skutečně napomáhá prevenci potíží se zrakem a nemocí nervové soustavy, DHA v totožném množství zase prospívá srdci a krevnímu oběhu. Doporučená denní dávka Multicentra obsahuje 300 miligramů EPA a 150 miligramů DHA.

Výrobce tak sice v případě DHA přehání účinky svého preparátu, stále se však vejde do povolené reklamní nadsázky. Jak ale uvádí Altroconsumo, žádné doplňky stravy nemohou nahradit vyváženou stravu. Spotřebitel, který se chce stravovat zdravě a přijímat více omega-3 mastných kyselin, by měl do svého jídelníčku zařadit více mořských ryb, sóji a ořechů a bát by se neměl ani rostlinných olejů. Kvalitním zdrojem omega-3 mastných kyselin je totiž i obyčejný řepkový či slunečnicový olej.

Druhou skupinou esenciálních mastných kyselin, jež by měl spotřebitel přijímat v dostatečném množství, jsou omega-6 mastné kyseliny. U nich rozhodně není třeba užívat doplňky stravy, v hojném množství se vyskytují v mase, mléce či v ořeších. Příjem omega-6 mastných kyselin by ale neměl přesahovat přijaté množství omega-3 více než pětkrát. V nadměrném množství může i tato prospěšná látka přispívat k tvorbě zánětů.
 

Související články