poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Den spotřebitelů letos patří i rychlému občerstvení bez antibiotik

15.3.2016

Letošní Mezinárodní den spotřebitelských práv je ve znamení boje proti podávání antibiotik dobytku. Spotřebitelské organizace z různých zemí světa oslovují provozovatele rychlého občerstvení, aby přestali odebírat maso z chovů, kde jsou používána antibiotika pro růst svalové hmoty či prevenci nemocí.

Patnáctého března každého roku se slaví Mezinárodní den spotřebitelských práv. Hlavním tématem letošního svátku je nadměrné podávání antibiotik dobytku. Jak uvádí celosvětová spotřebitelská organizace Consumers International (CI), více než 50 % celkové produkce antibiotik je použito při chovu dobytka. Ačkoli je v mnoha zemích podávání antibiotik čistě za účelem růstu svalové hmoty zakázáno, stále se jich příliš mnoho vyplýtvá při hromadném preventivním podávání v případě onemocnění menší části stáda.

CI proto apeluje na největší provozovatele fast-foodových řetězců, aby přestali odebírat maso z chovů, kde jsou antibiotika používána preventivně a ve velkém. Kampaň, která probíhá pod hashtagem #AntibioticsOffTheMenu cílí na tři největší řetězce – McDonald´s, KFC a Subway, jejichž podíl na celosvětovém trhu rychlého občerstvení činí téměř 50 %. CI doufá, že se velkým řetězcům podaří přesvědčit zemědělce k přechodu na chov bez antibiotik. Fast-foodoví giganti by navíc mohli spustit vlnu zájmu o maso z kvalitních chovů i mezi svými konkurenty.

Nadměrné podávání antibiotik dobytku vede ke vzniku bakterií, které jsou vůči antibiotikům odolné. Kmeny takzvaných superbakterií jsou pak odolné vůči třem a více různým antibiotickým látkám. Prodávané maso je následně plné těchto bakterií a v případě nedostatečné hygieny či tepelné úpravy hrozí infekce. Test z loňského podzimu, který provedla americká spotřebitelská organizace Consumer Reports, navíc ukázal, že odolné bakterie se vyskytují i v mase z biochovů a volných pastvin.

V rámci celosvětového boje proti nadužívání antibiotik se zadařilo i evropským poslancům. 10. března v Evropském parlamentu prošel návrh předpisu, který zakazuje plošné preventivní podávání antibiotik. Nově bude chovatel smět antibiotiky léčit pouze prokazatelně nemocné kusy, a to takovým způsobem, aby se zabránilo kontaminaci krmiva či vody pro zbytek stáda.
 

Související články