poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Američtí zákonodárci chtějí více místa pro nohy v letadle

18.3.2016

Americkým zákonodárcům vadí, že aerolinky v rámci úspor zmenšují prostor pro nohy cestujících. Připravují proto zákon, který by jasně definoval minimální nutný rozměr, pod který by přepravci již nemohli jít. Informuje o tom server Consumerist.

Od roku 1970 se prostor pro nohy mezi sedačkami letadla zmenšil o polovinu. Zatímco pasažéři si stěžují na bolavá kolena a v letadlech nejsou vzácností hádky a rozbroje kvůli sklopeným sedačkám, provozovatelům aerolinek takový stav vyhovuje. Čím méně místa pro nohy, tím více pasažérů se vejde do jednoho letadla a čím více pasažérů v jednom stroji, tím nižší provozní náklady.

Současný stav se ale nelíbí newyorskému senátorovi Chucku Schumerovi a kongresmanovi Stevu Cohenovi z Tenesee. Oba nezávisle na sobě představili návrh zákona, který by přinutil vládní agenturu Federal Aviation Asociation, jež má leteckou přepravu na starosti, stanovit pevnou hranici, za níž by aerolinky již při zmenšování prostoru pro nohy nesměly zajít. Schumerův návrh pak specifikuje i velikost sedadla, aerolinky totiž v poslední době zmenšují i je.

Server Consumerist tento návrh chválí. Svým čtenářům pravidelně přináší novinky o leckdy kuriózních patentech aerolinek, které by jim umožnily v jednom letadle přepravit ještě více cestujících. I čeští spotřebitelé pravděpodobně zaslechli o starším nápadu čínských nízkonákladových aerolinek přepravovat cestující ve stoje, který zvažoval i nízkonákladový přepravce Ryanair, američtí přepravci a výrobci letadel se ovšem soustředí spíše na přestavování sedaček.

Například Airbus si nechal patentovat systém, v němž by některé sedačky byly částečně vyvýšené. Cestující v „horním patře“ by tak měli nohy na úrovni hrudníku těch vespod. Jiný patent by zrušil klasické řady sedaček, které by byly nově umístěny do hexagonu. Někteří cestující by tak seděli proti směru letu.

Zmenšování sedaček či prostoru pro nohy není jediným způsobem, jakým se aerolinky snaží ušetřit. Například společnost Ryanair před několika lety v některých letadlech odstranila dvě ze tří toalet, aby se do letadla vešlo šest sedaček navíc. Plán na zpoplatnění poslední toalety ovšem společnost kvůli odporu veřejnosti nezrealizovala.
 

Související články