poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Obchodní podmínky Tinderu jsou v rozporu s evropskou legislativou

23.3.2016

Populární aplikace Tinder sice mnohým pomáhá se seznamováním, spotřebitelským organizacím se však nelíbí její obchodní podmínky, které jsou v rozporu s evropským právem, a nedostatečná ochrana osobních údajů, jíž aplikace poskytuje. Na problémy s aplikací upozorňují norská spotřebitelská organizace Forbrukerrådet a slovinská Zveza potrošnikov Slovenije.

Aplikace pro rychlé seznamování Tinder má po celém světě více než 50 milionů uživatelek a uživatelů, kteří do ní nahrávají své fotografie či videa. A právě zde je kámen úrazu. Jak upozorňují Norové a Slovinci, obchodní podmínky Tinderu ohledně nakládání s uživatelským obsahem odporují evropské legislativě.

Tinder si například nárokuje doživotní autorská práva na veškerý uživatelský obsah. Její obchodní podmínky jsou příliš dlouhé a nečitelné, navíc si vyhrazuje právo je kdykoli jednostranně změnit. Stejně jednostranně a bez udání důvodu může Tinder kdykoli uživateli smazat účet. Jak upozorňuje Forbrukerrådet, aplikace také bez upozornění čerpá data z jiných sociálních sítí, jež spotřebitel využívá, například z Instagramu či Facebooku.

Forbrukerrådet takové obchodní podmínky považuje nejen za nelegální, ale navíc i vysloveně nedůstojné a neuctivé vůči uživateli. Obě spotřebitelské organizace na provozovatele Tinderu naléhají, aby své obchodní podmínky změnil tak, aby odpovídaly požadavkům legislativy EU. Podobnou žádost zaslal i úřad norského spotřebitelského ombudsmana.

Tinder není zdaleka jedinou populární aplikací či službou, která má problém s obchodními podmínkami. Nedávný průzkum německé spotřebitelské organizace Stiftung Warentest ukázal, že čím větší a populárnější služba či sociální síť je, tím mívá problematičtější a nečitelnější obchodní podmínky. Průzkumy z Norska a Nizozemska ukazují, že podobně se spotřebitelem a jeho osobními údaji zachází i velká část populárních aplikací pro fitness.

Související články