poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Britský návrh zákona na zdanění limonád čelí kritice

1.4.2016

Britský plán na zavedení daně ze sladkých nápojů se setkává s kritikou. Spotřebitelský server Bitterwallet považuje daň za bezzubou a snadno obejitelnou. Navíc podle něj zdaleka nestačí jen zdanit limonády.

Britové počítají se zavedením daně v zatím nespecifikované výši na nápoje s více než 5 či 8 gramy cukru na 100 mililitrů, vyjma mléčných a ovocných nápojů. Cílem je skokovým zdražením odradit od nákupu limonád spotřebitele s nižšími příjmy.

Podle britského spotřebitelského serveru Bitterwallet je ale zákon špatně nastavený a neefektivní. Cituje studii think tanku Institute for Fiscal Studies (IFS), která uvádí, že ve výsledku na daň z limonád doplatí zvláště ti spotřebitelé, kteří si budou chtít dopřát sladký nápoj pouze jednou za čas. Kdo naopak bude mít stále chuť na sladké, půjde si spíše koupit nezdaněnou čokoládovou tyčinku. IFS se také nelíbí, že zavedením daně z cukru budou nejvíce trpět nejchudší skupiny obyvatel.

IFS dále uvádí, že průměrný spotřebitel ve své stravě ze slazených nápojů přijímá okolo 17 % přidaného cukru. Samo o sobě to sice není nikterak nízké číslo, zavést daň pouze na limonády a ignorovat jiné doslazované potraviny však autorům studie přijde jako velmi nesystematické řešení.

Nešťastná je i výjimka pro džusy, které mohou být někdy mnohem sladší než limonády či taktéž zdaněné nektary. Džusy sice mohou být zdrojem vitamínů, oproti čerstvému ovoci v nich však často chybí vláknina a minerály. V současnosti je tak změna klasifikace džusů a ovocných šťáv jedním z nejaktuálnějších témat pro spotřebitelské organizace a odborníky na výživu.

Britští zákonodárci čerpali inspiraci pro zavedení daně ze sladkých nápojů v Mexiku, kde se zdaněním podařilo snížit spotřebu sladkých nápojů o 12 %. O podobném kroku se uvažuje například i v Belgii.
 

Související články