poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Používání kosmetiky bez disruptorů snižuje koncentraci škodlivin v těle

5.4.2016

Pokud spotřebitel pravidelně používá kosmetické přípravky s endokrinními disruptory, dochází k jejich hromadění v lidském organismu. Přechodem na kosmetiku bez disruptorů se však dá chemické zátěže poměrně snadno a rychle zbavit. Takové výsledky přináší studie Univeristy of Berkeley, o níž informuje francouzská spotřebitelská organizace UFC Que Choisir.

Do skupiny takzvaných endokrinních disruptorů patří parabeny, triclosan, fenoly a další látky, které mohou nepříznivě ovlivňovat hormonální systém a škodí zvláště dospívajícím. Proto je v současné době jejich využívání v kosmetice a výrobcích pro děti a dospívající pod palbou kritiky zdravotnických a spotřebitelských organizací.

Jak ukazuje průzkum University of Berkeley, situace s endokrinními disruptory není neřešitelná. Mnozí výrobci nabízejí produkty, které tyto škodlivé látky neobsahují. Při přechodu na „bezdisruptorovou“ kosmetiku navíc hladina škodlivin v těle významně klesá.

Výzkum byl prováděn na stovce dívek mezi 14 až 18 lety věku, které uvedly, že pravidelně užívají kosmetické přípravky a o problematiku disruptorů se nezajímají. Během testu užívaly pouze kosmetické přípravky bez endokrinních disruptorů, konkrétně se jednalo o denní krémy, make up, opalovací krémy a zubní pasty.

Již po třech dnech byl rozdíl znatelný. Koncentrace ftalátů v moči dívek se snížila na 27 % původní hodnoty, triclosany a benzofenony poklesly na 36 %. Pokles však byl významně nižší u skupiny dospívajících slečen, které výzkumníkům uvedly, že pravidelně užívají zubní pastu s triclosanem či opalovací krémy s benzofenonem.

Jak samotní výzkumníci, tak UFC ovšem na výsledky testu nahlíží pozitivně. Chválí zvláště rychlý pokles hladiny škodlivin v těle i to, že výrobky bez endokrinních disruptorů jsou na americkém a francouzském trhu poměrně snadno dostupné.

Na přítomnost endokrinních disruptorů v kosmetice či výrobcích určených pro děti dlouhodobě upozorňuje i dánská spotřebitelská organizace Forbruggeradet Taenk. Našla je například v dětských balzámech na rty, dárkových balíčcích kosmetiky, ale i ve spacích pytlích. Výrobci však většinou výsledky dánských testů ignorují a o změně receptury či stažení potenciálně škodlivého výrobku z trhu neuvažují. Čestnou výjimkou byl test spacích pytlů, kde nápravu přislíbili tři ze čtyř hříšníků.
  

Související články