poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Uživatelům mobilního internetu vyčerpává reklama objem dat

6.4.2016

Reklama na internetu není jen obtěžující, uživatele datových balíčků navíc může stát nemalé částky. Průzkum serveru Bussiness Insider ukazuje, že internetová inzerce může mít u uživatelů sítí LTE na svědomí až 79 procent vyčerpaných dat.

Reklama je na internetu všudypřítomná a její vtíravost bývá častým důvodem, proč mnozí spotřebitelé používají doplňky prohlížeče, které umožňují reklamu blokovat. Pro blokování reklamy ovšem existuje ještě jeden dobrý důvod. Americký server Bussines Insider zjistil, že při běžném využívání mobilního internetu na síti typu LTE mají reklamy i v ideálním případě na svědomí minimálně 18 % datového toku. V extrémním případě však výzkumníci naměřili až 79 % vyčerpaných dat, která připadla pouze a jen na načtení reklam. V průměru se pak reklamy na účtu za stahování podílely přibližně polovinou celkového objemu dat.

Americký spotřebitelský server Consumerist v návaznosti na tento průzkum chválí některé evropské poskytovatele mobilního internetu, kteří od letošního února začali reklamy filtrovat a ty příliš agresivní či datově náročné blokovat.

Vzhledem k popularitě doplňků jako Adblock je mezi provozovateli internetových stránek blokování reklam jedním z nejaktuálnějších témat. Zastánci user-friendly přístupu prosazují přechod k méně obtěžující reklamě, již by uživatel nemusel blokovat, zastánci tvrdé linie naopak uvažují o postavení blokátorů reklamy mimo zákon kvůli neoprávněnému zásahu do layoutu stránky.
 

Související články