poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Evropská komise chce odstranění geo-blockingu

8.4.2016

Mnohým spotřebitelům vadí, když je nečekaně místo oblíbeného videa uvítá jen prázdná obrazovka a vzkaz, že video je pro jejich oblast nedostupné, případně podobné obtíže při online nákupech ze zahraničí. To se však může letos v létě změnit, Evropská komise přislíbila, že vyrazí do boje proti takzvanému geo-blockingu.  

Evropská komise přichází se dvěma návrhy evropské legislativy. První z nich by ošetřoval případ, kdy by spotřebitel chtěl nakoupit v zahraničním e-shopu, ten by mu však zcela zamítl přístup, či by ho rovnou přesměroval na jinou stránku, a to třeba s jinými cenami. Druhý návrh se pak týká sledování videí na internetu, audiovizuální obsah totiž často bývá přístupný pouze pro uživatele z určité země či geografické oblasti.

Tuto snahu Evropské komise podporují i mnohé spotřebitelské organizace z jednotlivých členských zemí Evropské unie i Evropská spotřebitelská organizace BEUC. Absurditu geo-blockingu představují na příkladu videa, které ukazuje, jak by to vypadalo, kdyby obchodník rozlišoval podle země původu i v obyčejné pekárně.

Mezi nákupem na internetu a v kamenné prodejně či využívání internetových a fyzických služeb by neměl být na jednotném evropském trhu žádný rozdíl. Takovou vizi podporuje i Evropský parlament, který již na začátku roku schválil rezoluci, jež volá po zrušení geo-blockingu.
Současná situace je však taková, že svůj obsah uživatelům z jiných zemí blokuje 68 % poskytovatelů videí, 59 % z nich je k tomu vázáno podmínkami smluvních partnerů. Uživatele z jiných zemích pak blokuje i 38 % provozovatelů e-shopů.

Na zrušení geo-blockingu by přitom měli vydělat všichni. Týká se to nejen spotřebitelů, pro něž bude znamenat širší nabídku například u televizního vysílání, ale i pro poskytovatele obsahu a obchodníky. Odstranění geo-blockingu například pomůže filmovému průmyslu – pokud bude pro uživatele dostupný levný legální obsah, sníží se podíl pirátství na trhu. Na odstranění geo-blockingu také vydělají menší a střední prodejci, kterým se otevřou nové obchodní příležitosti.
 

Související články