poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak je to se solí v Nizozemsku?

11.4.2016

Nizozemští výrobci potravin se poučili a začali své výrobky méně solit. Stále to však neplatí pro veškerá odvětví potravinářského průmyslu a Nizozemci ve své stravě nadále přijímají více soli, než je doporučený denní limit. Konstatuje to každoroční výzkum spotřebitelské organizace Consumentenbond.

Výroční zpráva o soli v jídle začíná poměrně optimisticky. Za poslední čtyři roky obsah soli v nizozemských potravinách poklesl v průměru o 6,8 %. Výrobci tak většinou naplnili závazek z roku 2011, který jim předepisoval výrazně snížit obsah soli v potravinách.

Consumentenbond ovšem uvádí, že se mezi nimi stále najdou černé ovce, které na trend méně slaných potravin nereagují a své produkty naopak solí čím dál více. Jedná se zvláště o výrobce omáček a konzerv s hotovými pokrmy. I ti se zavázali k dodržování dohody o snížení obsahu soli, ve výsledku ji však téměř nereflektovali.

Na druhou stranu, ne všichni producenti konzerv dohodu ignorovali, výrobci konzervované zeleniny se dokonce umístili na druhém místě co do poklesu obsahu soli. Nejvíce ji omezily pekárny, pomyslnou bronzovou medaili pak dostali výrobci sýra.

Soli je však podle nizozemské organizace v potravinách stále příliš mnoho. Maximální doporučená denní dávka činí 6 gramů, průměrný Nizozemec však každý den zkonzumuje 9 gramů soli. 80 % jejího příjmu mají na svědomí zpracované potraviny.

Přílišná konzumace soli přitom může poškodit ledviny, zvyšuje krevní tlak a může tak přispět ke vzniku nemocí krevního oběhu.
Na problémy se skrytou solí, cukrem či tukem upozorňovala i celosvětová spotřebitelská organizace Consumers International. Sůl se najde i v těch potravinách, kde by ji spotřebitel vůbec nečekal, například v těstovinách či džusech.
 

Související články