poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Časopis Consumer Reports slaví osmdesát let od založení

12.4.2016

Když tak jeden poslouchá vyprávění babiček či svých rodičů, nebo si pročítá diskuze na internetu, mohl by snadno získat dojem, že dříve byla tráva zelenější, děti vychovanější a také že veškeré potraviny byly kvalitnější, chutnější a méně šizené. Speciál, který americká spotřebitelská organizace Consumer Reports (CR) věnovala osmdesátému výročí založení svého tištěného časopisu, však ukazuje, že je to pouhá nostalgie – dříve výrobci i prodejci podváděli zákazníka možná ještě více.

Už první příklady z třicátých let minulého století nepřipouštějí ve spotřebitelské oblasti nostalgický výklad minulosti. Výrobci tehdy ve velkém podváděli s mlékem. Nekvalitní várky totiž vydávali za prémiové, avšak kvůli nedostatečné pasterizaci bylo mléko plné bakterií.

Ve třicátých letech se šířily spotřebitelské mýty o kolových nápojích. Test z roku 1937 vyvrátil, že by Coca-Cola vzbuzovala závislost. CR však spotřebitele upozorňovala, že ani tento nápoj, který vlastně vznikl v lékárně, není příliš zdraví prospěšný, jelikož je plný cukru a kofeinu. Později se přidalo varování před tím, že z podobných nápojů se snadno kazí zuby.

Veškeré testované kečupy z roku 1938 obsahovaly stopy po přítomnosti hmyzu a červů. CR podotýká, že v té době dokonce legislativa u podobných potravin povolovala, aby hmyz ve stopovém množství obsahovaly.

I v současnosti oblíbený trik s přidanými vitamíny pak existoval již ve čtyřicátých letech. Na sklonku druhé světové války proto CR spotřebitelům radila, aby nekupovali „obohacené“ těstoviny, které byly tehdejším módním hitem – veškeré vitamíny z nich mizely již při vaření.

Milovníky zlatavého moku možná pobaví povzdech redaktorů z roku 1948. Už tehdy si totiž redaktoři CR stěžovali, že oproti dřívějšku jsou piva chuťově nezajímavá a všechna chutnají stejně.

V šedesátých letech zase CR započala s mnoha kampaněmi, které trvají až do dneška. V roce 1960 si spotřebitelská organizace poprvé posvítila na propagátory „zázračných a bezbolestných diet“ či prodejce pilulek pro hubnutí, které jsou v lepším případě neúčinné, v horším škodlivé.

Ve stejném roce se CR zaměřila na nekvalitní mleté maso, které bylo nastavováno vším možným a našly se v něm dokonce i myší chlupy. Problematika nežádoucích látek v mase se později rozšířila i o dnešní kampaň proti podávání antibiotik dobytku.

Test z roku 1973 pak pomůže vysvětlit, proč se někteří spotřebitelé obávají mikrovlnných trub. Z mikrovlnek prvních generací se skutečně mohla šířit škodlivá radiace. Právě tento test CR však zapříčinil zpřísnění předpisů pro výrobce. Dnes se již spotřebitelé nemají čeho obávat, což potvrzuje i starší test dTestu.

Ačkoliv CR vždy propagovala zdravou výživu, již od začátku osmdesátých let spotřebitele varovala, že označit svůj produkt jako přírodní může kdokoliv. Jedná se o prázdnou neregulovanou nálepku, která nic neznamená a kterou může použít kdokoli. I přes to se dodnes nic nezměnilo a žádná regulace pro užití označení „přírodní“ zatím v USA neprošla.

Rok 1989 byl zase v USA ve znamení jablek. Mnozí výrobci totiž pro jejich ošetření používali karcinogenní chemický prostředek Alar, s jeho užíváním nepřestali ani po jeho zákazu. Právě kampaň CR pomohla k definitivnímu ukončení jeho užívání. Problémy s jablky však zcela nevymizely, ještě v roce 2012 CR odhalila v jablečných džusech a nektarech stopy po jedovatém a karcinogenním arsenu.
 

Související články