poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Federal Trade Comission chce, aby Volkswagen odškodnil motoristy za klamavou reklamu

15.4.2016

Kauza „dieselgate“ má další pokračování. Americká Federal Trade Comission (FTC) žaluje automobilový koncern Volkswagen (VW) za klamavou reklamu a chce po něm, aby motoristům poskytl další odškodnění. Právě reklamní kampaň o „čistém dieselu“ totiž spustila aféru podvodů s emisemi.

V roce 2008 VW spustil kampaň „Clean Diesel“, jejímž hlavním sdělením byla informace o tom, že neekologickým a kouřícím dieselovým motorům již odzvonilo. Přednosti nových motorů Volkswagen demonstroval například přiložením kávového filtru k výfuku dvou vozů. Jeden z nich byl vybavený klasickým naftovým motorem, druhý pak dieselem nové generace od Volkswagenu.

„Čistý diesel“ samozřejmě v reklamě žádné nečistoty nezanechal. Pokud by motor od VW byl skutečně čistší než starší generace dieselů, dalo by se to omluvit reklamní nadsázkou. Jenomže „čisté motory“ zůstaly jen na papíře. Jelikož VW nebyl schopný naplnit své reklamní sliby, uchýlil se k použití takzvaných defeat device. Použití tohoto software snížilo emise při testování, v běžném provozu jej však nebylo možné dlouhodobě používat.

V USA již Volkswagen motoristům přislíbil odškodnění ve výši 1000 dolarů, to by se však mohlo zvýšit. FTC totiž na VW podala žalobu za použití klamavé reklamy a nekalé obchodních praktiky. Cílem této žaloby je zvýšit odškodné pro americké spotřebitele.

Majitelé vozů VW v Evropě však zatím nemohou s žádným odškodným počítat. VW jim pouze přislíbil bezplatnou servisní prohlídku, při níž by mělo být defeat device odstraněno, tím však vyrovnání škody končí. Mnohým evropským spotřebitelským organizacím se však dvojí metr nelíbí a chtějí stejné odškodnění pro všechny motoristy, bez ohledu na jejich státní příslušnost. Jejich snahu podpořila i Evropská spotřebitelská organizace BEUC.
 

Související články