poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nizozemské pojišťovny diskriminují majitele černých a červených aut

14.4.2016

U ceny povinného ručení či havarijního pojištění nehraje roli jen typ vozu či zkušenosti řidiče. Nizozemská spotřebitelská organizace Consumentenbond kritizuje praxi místních pojišťoven, které stanovují výši pojistného i podle barvy automobilu.

Možná za to může stereotypní představa o pirátech silnic v černých nebo červených vozech, faktem však je, že nizozemští majitel aut v těchto barvách v průměru platí za povinné ručení o 9 % více než motoristé s modrými, zelenými či žlutými vozy. Toto rozdělení nemá ve statistikách žádné opodstatnění, přesto však bývají červené a černé vozy automaticky řazeny do kategorie s vyšším rizikem.

Podle ředitele Consumentenbond Barta Combéeho se jedná o jasnou diskriminaci, která navíc činí výslednou částku za povinné ručení či havarijní pojištění netransparentní. Pokud se pojišťovny drží vysvětlení o „pirátech silnic“, stačilo by, aby nastavily bonusy a malusy podle historie daného pojistníka. Diskriminace všech majitelů aut jen a pouze podle barvy je však podle Consumentenbond nesmyslná. Rozdíly jsou přitom nezanedbatelné, například majitel černého Audi zaplatí za stejné pojištění ročně o 128 euro více, než kdyby bylo zelené.

Stanovování pojistného podle barvy automobilu není zdaleka jediná praktika pojišťoven, která se setkala s nevolí spotřebitelů a spotřebitelských organizací. Například v USA na začátku letošního roku narazily na odpor motoristů pojišťovny, které chtěly začít podmiňovat bonusy instalací technologie, jež jim umožnovala sledovat každý motoristův pohyb.
 

Související články