poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Čtyřkolky propadly v crashtestech

15.4.2016

I na českém trhu jsou k dostání automobily, které je možné řídit s řidičským průkazem na motorku. Jak ale píše francouzská spotřebitelská organizace UFC Que Choisir, tyto vozy či spíše čtyřkolky s kapotou jsou velmi nebezpečné a často jim chybí i tak základní bezpečnostní prvky jako jsou airbagy. Všechny čtyři testované vozy pak zcela propadly v crashtestech Euro NCAP.

Vozidla Aixam Crossover GTR, Chatenet CH30, Microcar M.GO Family a Bajaj Qute vypadají jako malé městské vozy ve stylu automobilu Smart. Od něj se však liší tím, že se vlastně jedná spíše o čtyřkolky s malým motorem z motorky. Právě díky nízké váze a velmi malému motoru není pro jejich řízení potřeba klasické řidičské oprávnění, stačí pouze typ A pro motorky do objemu 50 cm3. Ten je v EU možné získat již od patnácti let.

Pro čtyřkolky ale platí jiná pravidla pasivní bezpečnosti než pro automobily, jak se o tom přesvědčily laboratoře Euro NCAP. Autům chyběly airbagy, bezpečnostní pásy neměly předpínače, karosérie indické čtyřkolky Bajaj byla navíc vyrobena z nekvalitního a velmi špatně svařovaného materiálu. Stejné výsledky měly přitom již čtyřkolky v testu z roku 2014, výrobci však jakékoliv výstrahy a připomínky ignorovali.

UFC varuje, že tyto vozy jsou přitom schopné vyvinout podobnou rychlost jako klasické automobily, provoz čtyřkolek je na silnicích legální a jejich obliba stoupá, zvláště mezi mladými městskými řidiči. Jak ukazují crashtesty, jakýkoliv náraz ale pro jejich řidiče znamená vážné nebezpečí. Výrobci navíc ignorují výsledky předchozích testů a nesnaží se o implementaci důležitých prvků pasivní bezpečnosti.

Již při výběru vozu hraje velkou roli bezpečnost. Její důležitost roste vzhledem ke stále se zvyšujícímu provozu, ve kterém jsou sofistikované bezpečnostní systémy napomáhající k ochraně posádky i chodců velmi užitečnými pomocníky. Více informací, včetně hodnocení jednotlivých vozů, se můžete dozvědět v námi provozované databázi crashtestů .
 

Související články