poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Tea Tree Oil pomáhá, ale není všelékem

18.4.2016

Extrakt z listů kajeputu střídavolistého, který se prodává pod názvem Tea Tree Oil, se mezi spotřebiteli těší oblibě jako téměř zázračný lék proti plísním, ekzémům a akné. Americká spotřebitelská organizace Consumer Reports (CR) se proto podívala, jak je to s jeho anti-ekzematickými a anti-mykotickými účinky ve skutečnosti.

Aplikace Tea Tree Oil dvakrát denně může pomáhat při boji s mykózou na nohách. CR to dokazuje na příkladu australského průzkumu z roku 2002 – více než polovina pozorovaných osob se mykózy zbavila do čtyř týdnů. Stále však byl méně efektivní než generické léčebné prostředky, které jsou vysloveně určené pro léčbu mykózy.

Podobné výsledky hlásí CR i ohledně léčby onychomykózy neboli nehtové plísně. Zde má Tea Tree Oil přibližně 10% až 15% úspěšnost, přičemž si poradí zvláště s počínající plísní. Při rozsáhlejší a déletrvající mykóze již příliš účinný není, podobně jsou však na tom i antimykotika ve volném prodeji.

Nejlépe výtažek z kajeputu fungoval proti akné. CR ho doporučuje zvláště při lehčích a středních obtížích. Výtažek z Tea Tree však musí být správně zředěný. Měl by být alespoň pětiprocentní, aby byl skutečně účinný. V ostatních případech je nutné používat Tea Tree Oil v kombinaci s jinými účinnými látkami.

CR pak nedoporučuje Tea Tree Oil používat k ústní hygieně či léčbě aftů, tato látka rozhodně není vhodná pro vnitřní užití. Spotřebitele také varuje, že výtažek z Tea Tree je poměrně silným alergenem, který špatně snáší přibližně 4 % světové populace. Pokud by se lidé místo zlepšení stavu pokožky dočkali vyrážky a svědění, měli by s léčbou pomocí Tea Tree Oil přestat.
 

Související články