poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Spotřebitelé se bouří proti odpojení serverů „chytré domácnosti“

19.4.2016

„Chytré spotřebiče“ čili spotřebiče, které jsou připojené k internetu a spotřebiteli tak nabízejí pokročilé funkce na míru, nemívají problém jen s ochranou osobních dat či s chybějícími aktualizacemi, jak se o tom přesvědčili vlastníci systému chytré domácnosti Revolv. Ačkoli systém jako takový je plně funkční, provozovatel služby plánuje vypnout své cloudové servery, čímž jej zcela vyřadí z provozu.

Systém pro řízení chytré domácnosti, kterým lze ovládat například zásuvky, alarm či teploměry Revolv, patří ke starším typům. Na trh se dostal v roce 2011, prodej pak byl ukončen v létě 2014. Záruka posledního prodaného kusu tak vypršela již v roce 2015, nyní výrobce, společnost Nest, plánuje vypnout příslušné cloudové servery. Bez nich není možné systém Revolv používat.

To se však nelíbí spotřebitelům, kteří systém Revolv vlastní. I když už na něj záruka není, stále se jedná o plně funkční a relativně bezproblémové spotřebiče. Po odpojení cloudového serveru budou však moci sloužit maximálně jako těžítko. Rozhodnutí o ukončení podpory pro Revolv tak vyvolalo vlnu nevole na sociálních sítích.

Nest se snaží argumentovat tím, že i když je zařízení funkční, nemusí být bezpečné, a to hlavně z hlediska přenosu osobních dat. Spotřebitelům se však stále nelíbí, že výrobce může jen tak funkční výrobek vypnout na dálku. Nest proto uvažuje o odškodnění svých bývalých zákazníků. Přesný způsob zatím nezveřejnil, výše a forma odškodného však má být odstupňovaná podle toho, jak dlouho spotřebitel Revolv vlastnil a zda používá i jiné výrobky společnosti.

S podobným problémem se setkali například vlastníci starších chytrých televizí, na nichž kvůli napevno nainstalované zastaralé verzi aplikace přestal fungovat Youtube. Kritice čelí i výrobci chytrých telefonů s operačním systémem Android, kteří zanedbávají aktualizace pro levnější modely. 
 

Související články