poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

S trvanlivými potravinami se ve Španělsku plýtvá i podvádí

20.4.2016

Zatímco obchodní řetězce vyhazují a znehodnocují tuny potravin v perfektním stavu, jejichž jediným problémem je prošlé datum spotřeby, španělská spotřebitelská organizace OCU kritizuje konzervárnu, která s daty spotřeby podváděla a na své výrobky tiskla mnohem pozdější data, než měla.

Po celém světě probíhá kampaň proti plýtvání potravinami. Zcela zbytečně bývá vyhazována a často i znehodnocována stále kvalitní, i když už ne zcela čerstvá, zelenina. Podobný osud často čeká i potraviny po datu spotřeby. Čerstvé a rychle se kazící potraviny jako například mléčné výrobky skutečně nesmí být prodávány po uplynutí vyznačeného data použitelnosti (na českých výrobcích se setkáváme s formulací „spotřebujte do“). Potraviny označené datem minimální trvanlivosti však mohou být s náležitým označením dále prodávány.

Španělská konzervárna Nudisco SL si však boj proti vyhazování trvanlivých potravin vyložila svérázně. Spotřebitelská organizace OCU zjistila, že se u jejích výrobků falšovalo datum výroby i spotřeby. Nesrovnalosti se týkaly i uvádění země původu potravin.

Konzumace konzerv s prošlým datem spotřeby by neměla být zdraví škodlivá, stále se však jedná o klamání zákazníka. Jak již bylo řečeno, potraviny po datu spotřeby musejí být při prodeji náležitě označeny.

OCU ovšem aféru s konzervami považuje za jednorázový exces a dále pokračuje v kampani proti zbytečnému plýtvání. Toho se navíc nedopouštějí jen obchodníci, ale i spotřebitelé. Americká spotřebitelská organizace Consumer Reports proto na konci minulého roku připravila pro své čtenáře seznam tipů, jak zamezit plýtvání a jak upotřebit i potraviny, které bychom jinak zbytečně vyhodili.
 

Související články