poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Řecké jogurty bývají kaloričtější než ty klasické

22.4.2016

Italští spotřebitelé často považují jogurty takzvaného řeckého typu za zdravější , lehčí a méně kalorické. Spotřebitelská organizace Altroconsumo ovšem upozorňuje, že oblíbená mléčná pochoutka je ve skutečnosti kaloričtější než klasický bílý jogurt.

Hutný, chuťově výrazný řecký jogurt se v poslední době těší popularitě u spotřebitelů celé Evropy. Právě kvůli jeho hustotě a kompaktní konzistenci si jej mnozí oblíbili a někteří jej považují za zdravější alternativu k běžným jogurtům, jež jsou v jejich očích plné konzervantů . V Itálii mají mezi spotřebiteli navíc pověst dietního produktu.

Výrobní postup je však u jogurtů řeckého typu prakticky totožný jako u klasických jogurtů, pouze navíc procházejí filtrací, při níž je z jogurtu odstraněna většina syrovátky. Z toho důvodu je řecký jogurt hutnější. Odstranění vody také znamená, že se v takovém jogurtu koncentruje více bílkovin a o něco méně mléčného cukru.

Řecký jogurt ale může být z téhož důvod u tučnější než klasický jogurt. Řecké jogurty se navíc často v Itálii prodávají v objemnějších baleních než ty klasické, výsledná porce proto může být větší a kalorický příjem vyšší. Je třeba mít na paměti, že kalorickou hodnotu všech jogurtů bez rozdílu zvyšují přidané cukry, které se nacházejí v jejich ochucených variantách.

V prodeji je i „light“ varianta, která se vyrábí z odstředěného mléka, i ta je však kaloričtější v porovnáním s klasickým jogurtem v nízkotučné variantě.

Altroconsumo také spotřebitelům připomíná, že řecký jogurt je označení typu jogurtu, nikoli země původu. Na trhu se tak vedle „pravých“ řeckých jogurtů z Řecka vyskytují i ty z Francie, Rakouska či Slovenska. S označováním země původu na obalu však většinou problém není.
 

Související články