poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Prodejce „zázračných“ solárií musí odškodnit zákazníky

25.4.2016

Vynalézavost šarlatánů bývá někdy neuvěřitelná. Jeden z nich, nechvalně proslulý dr. Joseph Mercola, musí nyní odškodnit své zákazníky, kterým od roku 2012 prodával solária pro domácí využití. O svých produktech tvrdil, že jejich používání nijak nezvyšuje riziko rakoviny a že je doporučují i vládní zdravotnické organizace, i když se jednalo o zcela běžné přístroje na principu UV záření. Americká vládní agentura Federal Trade Comission (FTC) mu vedle udělení pokuty zakázala v prodeji solárií pokračovat.

Mercola spotřebitelům nesliboval jen opálení. Podle reklamy měla jeho solária pomáhat s prevencí rakoviny, léčit kožní choroby a zpomalovat stárnutí pleti. Žádný z těchto slibů však nebyl podepřený ničím jiným než citacemi jisté studie British Journal of Dermatology, které byly ale zcela vytržené z kontextu. O svých výrobcích dále tvrdil, že jejich používání doporučuje i vládní agentura Food and Drug Administration (FDA) či nezisková organizace Vitamin D Council. Skutečnost je ale taková, že si Mercola doporučení od FDA vymyslel a podporu od organizace Vitamin D Council si jednoduše koupil.

Podle FTC se ovšem jednalo o jasné a velmi nebezpečné klamání spotřebitele. Mercola tak musí ukončit prodej veškerých výrobků pro opalování, navíc musí odškodnit všechny, kteří opalovací lůžka zakoupili, a to v celkové výši přes pět milionů amerických dolarů.

Nejedná se o první případ, kdy dr. Mercola porušoval zákon. První pokutu za klamavou reklamu dostal již v roce 2005, prodával tehdy kokosový olej a chlorellu jako „zaručený lék“ na rakovinu. Za podobné přečiny byl trestán již čtyřikrát, v prodeji a agresivní propagaci nefungujících a potenciálně škodlivých všeléků však Mercola stále pokračuje.

Internetovým uživatelům je dr. Mercola také známý jako šiřitel dávno vyvrácených hoaxů a konspiračních teorií, například o škodlivosti mobilního a wi-fi signálu či ohřevu jídla v mikrovlnné troubě, popírá však například i to, že by virus HIV způsoboval AIDS.
 

Související články