poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Italské těstoviny mohou být kontaminované mykotoxiny

26.4.2016

Italská potravinářská inspekce zabavila deset tun mouky kontaminované mykotoxinem deoxynivalenolem. Deset tun mouky s mykotoxiny bylo určeno pro průmyslové využití. Totožná šarže byla kromě výroby těstovin využita i v pekárenském průmyslu či pro výrobu slaných pochutin. 

Test spotřebitelské organizace Altroconsumo zaměřený na výskyt deoxynivalenolu v těstovinách ukázal, že mykotoxiny se mohou dostat i do nejdražších těstovin v bio kvalitě.

Deoxynivalenol, který byl v italské mouce nalezen, naštěstí nepatří mezi nejtoxičtější druhy mykotoxinů, stále však není neškodný. Jeho konzumace v nadlimitním množství může vyvolat žaludeční obtíže jako křeče, průjem či zvracení. Maximální povolené množství činí 750 mikrogramů na jeden kilogram těstovin.

V některých případech došlo k překročení limitu. Testované penne, které v testu získaly dvě a méně hvězdiček, naštěstí nebyly vysloveně toxické, Altroconsumo však říká, že nejsou vhodné pro děti.

Zajímavé je, že kontaminace mykotoxiny se týkala těstovin všech možných cenových skupin, od levnějších výrobků privátních značek řetězců až po prémiové výrobky v bio kvalitě. Naopak z testu bez poskvrny vyšel celkově nejlevnější výrobek, penne vyráběné pro síť supermarketů COOP. Nejdražší penne od výrobce Libera Terra pak sice mykotoxiny takřka neobsahovaly, zcela však propadly v chuťové zkoušce.

Přítomnost mykotoxinů v potravinách pravidelně sleduje i dTest. V posledním testu špaget z léta 2014 ovšem všechny testované výrobky splňovaly evropské předpisy. V některých vzorcích byl zjištěn obsah dexynivalenolu představující téměř třetinu povoleného limitu.
 

Související články