CR se zaměřila na tři nejčastější sliby prodejců esenciálních olejů. Podle nich by totiž aromaterapie měla zlepšovat náladu, odstraňovat úzkost a pomáhat při žaludečních obtížích. Spotřebitelská organizace upozorňuje, že v současnosti existuje minimum studií, které by se efektivitou aromaterapie zabývaly. Prodejci tak používají vágní slovník jako „může“ či „pomáhá“ a oleje propagují zvláště pro léčbu méně závažných či psychosomatických obtíží, u nichž je přesné měření efektivity náročné.
Nejlépe podle CR esenciální oleje fungují pro relaxaci a zlepšení nálady, účinek je ovšem podle studie impaktovaného lékařského časopisu Psychoneuroendocrinology, kterou spotřebitelská organizace cituje, jen krátkodobý. Navíc záleží na tom, jaký olej spotřebitel využije. Pozitivní měřitelné výsledky se dostavily pouze při užívání citrusových olejů, pokusné osoby naopak nezaznamenaly žádnou změnu při použití levandule.
Hůře aromaterapie dopadla při odstraňování úzkostí. Prokazatelné účinky hlásí pouze dvě studie, jež byly provedeny na pacientech, kteří trpěli stařeckou demencí. Kombinace aromaterapie a masáží zaúčinkovala v 71 % případů. Účinnost aromaterapie u běžné populace při odstraňování úzkosti však zatím nebyla prokázána.
Nejméně účinná je aromaterapie při odstraňování nevolnosti a nechutenství. Čichání či odpařování vonných olejů v tomto případě funguje pouze jako placebo. CR spotřebitelům doporučuje spíše inhalovat izopropylalkohol nakapaný na vatový tampon.
Nedávno se CR podívala na populární Tea Tree Oil a ověřila, jak je ve skutečnosti účinný při odstraňování akné, ekzémů a mykóz. Oblíbený extrakt z kajeputu při výše zmíněných obtížích skutečně pomáhá, ne vždy je však efektivnější než léčiva ve volném prodeji.