poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Automobilka Mitsubishi klamala motoristy o spotřebě paliv

28.4.2016

Další automobilka přiznala, že klamala spotřebitele. Zástupci Mitsubishi uvedli, že u pěti modelů v minulosti uváděli nižší spotřebu, než jaká byla skutečně naměřená. Týkalo se to zvláště SUV a hybridních vozů. O případu informuje americká spotřebitelská organizace Consumer Reports (CR).

Podvod se spotřebou paliva odhalila automobilka Nissan, která získala licenci na výrobu malého městského vozu Mitsubishi eK Wagon. Inženýři Nissanu při zkouškách vozu zjistili, že udávaná spotřeba se té skutečné neblíží ani za ideálního způsobu jízdy.

Automobilka Mitsubishi pod tlakem důkazů přiznala klamání spotřebitele i u čtyř dalších modelů. Konkrétně se jednalo o elektromobil i-MIEV a SUV Pajero, RVR a Outlander. Celkově by se mělo jednat o přibližně 625 tisíc vozů vyrobených od roku 2014, které jsou převážně určeny pro japonský trh.

CR uvádí, že aféra se může týkat mnohem většího počtu vozidel. Viceprezident společnosti Mitsubishi Ryugo Nakao přiznal, že automobilka ignorovala předpisy z roku 1991, které výrobce nutily při měření spotřeby reflektovat městský způsob jízdy spojený se zastavováním a popojížděním v kolonách. Spotřebu měřila pouze „americkým způsobem“ na volných rychlostních silnicích a dálnicích.

Dřívější testy CR u vozů Mitsubishi potvrzují rozdíly mezi uváděnou a skutečnou spotřebou, americká organizace má navíc podezření, že aféra se dotkne i modelu Mirage.

Automobilky dlouhodobě čelí kritice za udávání nerealistických údajů o spotřebě. Nejdále to zatím došlo v Itálii, kde spotřebitelská organizace Altroconsumo zorganizovala hromadnou žalobu na automobilku Fiat. Spotřeba u vozu Panda byla totiž o 50 % vyšší, než výrobce udával. Evropská spotřebitelská organizace BEUC pak prosazuje modernizaci testování spotřeby u motorových vozidel. Současné zkoušky se totiž provádějí podle pravidel s kořeny v sedmdesátých letech a tak příliš neodpovídají realitě.
 

Související články