poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Which? kritizuje klamavá tvrzení výrobců šamponů

29.4.2016

Není dobré věřit všemu, co se píše na obalu kosmetiky, zvláště pokud se jedná o různá reklamní tvrzení. Britská spotřebitelská organizace Which? se na konci dubna letošního roku zaměřila na to, co slibují výrobci šamponů, aniž by to mohli splnit.

První tvrzení říká, že šampon udělá vlasy zdravějšími. Přesnější by možná bylo uvádět, že jim šampon propůjčí zdravější vzhled. Vlasy jsou tvořeny mrtvými buňkami a to, co je mrtvé, pravděpodobně už nikdy zdravější nebude.

Šampony také nemohou napravovat poškozené vlasy, maximálně slouží jako prevence před dalším poškozením. Smysl nedává ani slib hustších vlasů. Which? uvádí, že šampon nemůže pozitivně ovlivnit růst vlasů. Po umytí se jedná pouze o optický klam, podobně jako když jsou vlasy načechrané silným větrem.

Výrobci dále slibují omlazení vlasového porostu o deset a více let. Takový slib je ovšem podle Which? opět nereálný a nesmyslný, už jen proto, že životnost vlasu je maximálně sedm let. Opět by větší smysl dávalo, kdyby výrobci slibovali „mladistvý vzhled“.

Naopak pravdivá a pro spotřebitele nepříliš příjemná tvrzení jsou někdy na obale uvedena pouze drobným písmem. Takto například výrobci uvádějí, že slibované účinky nastanou pouze, pokud bude spotřebitel společně se šamponem užívat i jiné jmenovitě vypsané vlasové produkty.

Podobný kontrast mezi proklamacemi psanými malým a velkým písmem se podle Which? často najde u výrobců, kteří slibují, že jejich šampon je bez parabenů či konzervantů. Udává příklad šamponu Herbal Essences Clearly Naked 0 % Moisture, který by měl být podle reklamních tvrzení bez „škodlivých chemikálií“. Stále však obsahuje konzervanty známé pod zkratkami MIT a MCI, které v kombinaci dráždí pokožku a jsou silným alergenem.

Někteří výrobci také lákají spotřebitele na obsah přírodní složky, většinou výtažek z bylin. Ten však představuje minimální procento z obsahu. Spotřebitel se to dočte teprve při pečlivém studování složení produktu.

V neposlední řadě pak výrobci šamponů používají trik s nadměrnými obaly. Typické jsou „dolíčky“ ve dně či vysoké lahve, které se však u hrdla prudce zužují. Which? uvádí, že vzácností není, když se na pultě vedle sebe sejdou dva stejně vysoké obaly, jeden ze šamponů však má poloviční objem. Radí proto spotřebitelům, aby si kromě celkové ceny všímali také jejího přepočtu na litr.

Související články