poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Evropská komise viní Google ze zneužití dominantního postavení na trhu

2.5.2016

Google čelí v Evropské unii obvinění ze zneužití dominantního postavení na trhu. Evropské komisi se nelíbí, že Google tlačí vlastníky chytrých telefonů se systémem Android k používání předinstalovaných vlastních aplikací, jako je jeho stejnojmenný vyhledávač či Google mapy. Společnosti Google hrozí pokuta ve výši až jedné miliardy euro.

Podle Evropské komise připomíná obchodní model Google dřívější chování Microsoftu. Ten také přibližně před deseti lety čelil kritice a několika žalobám kvůli zneužití monopolního postavení na trhu, jelikož uživatele nutil k využívání přibalených vlastních programů jako přehrávač Windows Media Player či prohlížeč Internet Explorer.

Přesně tak podle Evropské komise vypadá současná praxe u smartphonů s operačním systémem Android. Pokud chce výrobce použít aplikace od Google, balíček 11 aplikací musí být umístěn na jedno kliknutí od domovské obrazovky. Není možné, aby výrobce použil například jen mapy či vyhledávač, balíček je nabízen pouze vcelku. Google navíc své aplikace používá pro získávání osobních dat svých uživatelů. Reklamy v aplikacích mu pak podle amerického serveru Consumerist každoročně přinášejí okolo 11 miliard dolarů.

Evropské komisi se nelíbí způsob, jakým Google utahuje šrouby při vyjednávání s výrobci. Obává se také, že do budoucna bude internetový gigant svého postavení zneužívat ještě okatěji. Podle amerického spotřebitelského serveru Consumerist se Komisi také nelíbí, že Google čím dál více ztěžuje přístup k aplikacím třetích stran. Obvinila jej proto ze zneužití monopolního postavení.

Google v Evropě čelí ještě jedné podobné žalobě. Ta se týká manipulace s výsledky vyhledávání, kdy Google údajně zvýhodňuje vlastní služby pro nákupy, recenze a porovnávání cen oproti službám třetích stran.

V případě, že bude společnosti Google prokázáno zneužití monopolního postavení, hrozí mu pokuta ve výši jedné miliardy euro.
 

Související články