poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Britové zpřísňují pokuty pro telemarketéry, kteří skrývají svá čísla

4.5.2016

Dne 16. května letošního roku vstoupí ve Velké Británii v účinnost legislativa, která umožní ukládat vyšší pokuty provozovatelům telemarketingu, kteří volají ze skrytých čísel. Nově budou pokutováni až do výše dvou a půl milionu liber. Informuje o tom britský spotřebitelský server Bitterwallet.

Málokdo chce být obtěžován nevyžádanými obchodními nabídkami. Pokud navíc volající skrývá své číslo, je o to obtížnější ho pro příště zablokovat či nahlásit dozorovým orgánům.

To, že telemarketéři volají ze skrytých čísel, se nelíbí ani britským vládním agenturám, které mají na starosti telekomunikace. Od 16. května letošního roku proto zvyšují postihy za „cold calling“, tedy obtěžování spotřebitelů obchodními nabídkami z anonymní linky bez jejich předchozího souhlasu. Vládní agentura Ofcom jim bude nově moci udělit pokutu až do výše 2 milionů britských liber, nevládní regulátor Information Commisionar Office je pak může pokutovat do výše půl milionu liber.

Britská vláda považuje nevyžádaný telemarketing za rušivý, obtěžující a škodlivý, zvláště pak pro seniory a obyvatele s nižšími příjmy. Podle ministryně pro informační technologie baronky Neville-Rolfové je nutné, aby provozovatelé telemarketingu svá telefonní čísla zobrazovali.

Telemarketéři v Británii spotřebitele obtěžují bez ohledu na přísnost zákonů, někdy navíc ignorují i „do-not-call“ list, tedy seznam spotřebitelů, kteří si telefonické nabídky nepřejí. Již loni v dubnu ovšem slavila úspěch petice spotřebitelské organizace Which?, v jejímž důsledku je možné trestat provozovatele telemarketingu už za pouhé obtěžování volaných, nikoli jen za způsobenou hmotnou škodu.
 

Související články