poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Which? varuje před vybuchujícími pračkami

6.5.2016

Ve Velké Británii se objevily další nebezpečné domácí spotřebiče. Po sušičkách, které mohly způsobit požár, to jsou nyní pračky Beko, jejichž dvířka mohou během praní explodovat. Jak ale uvádí britská spotřebitelská organizace Which?, naštěstí se jedná o poměrně vzácnou závadu. 

Organizace Which? od roku 2012 eviduje 280 případů, kdy u předem plněné pračky za provozu praskla či dokonce explodovala dvířka. Ve 40 % případů se jedná o výrobky společnosti Beko.

Přesto, že tato závada není častá, je velmi nebezpečná a potenciálně traumatizující. Úlomky plastu a skla mohou velmi snadno někoho poranit, hrozí také podmáčení podlahy či vytopení nižšího patra domu.

Mnozí výrobci jako například Siemens či Bosch se snaží problému předcházet tím, že skleněná dvířka u pračky nechávají potáhnout vrstvou plastu. Beko však zatím k takovému kroku nepřistoupilo. Společnost se také odmítla vyjádřit, zda o problému ví a jak ho hodlá řešit.

Which? spotřebitelům dává několik doporučení, jak minimalizovat pravděpodobnost nehody s dvířky. Rozhodně by neměli pračku přeplňovat nebo používat vysoké otáčky. U starších praček by si pak měli všímat, zda nezačaly být podezřele hlučné. V případě, že spotřebič začne během pracího cyklu vyluzovat podezřelé zvuky, je dobré přes dvířka zavěsit ručník. Ten sice nezabrání explozi, může však zachytit skleněné střepy, které by se jinak rozletěly do místnosti. Which? také radí spotřebitelům, aby prali oblečení s kovovými zipy či ozdobami ve speciálních pracích vacích.

Organizace Which? v minulosti varovala před sušičkami značek Hotpoint, Ariston a Indesit, které mohou v krajním případě zapříčinit požár. Žmolky z prádla se v nich totiž snadno mohly dostat až k topnému tělesu a následně vzplanout. V tomto případě však výrobci v Británii zjednali nápravu.
 

Související články