poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Dobře skrytá sladidla

9.5.2016

Potraviny s označením „bez cukru“ či „se sníženým obsahem cukru“ nemusí být vždy zdravé, upozorňuje belgická spotřebitelská organizace Test-Achats. Rovněž doplňuje, že se nikdy neprokázalo, že by používání umělých sladidel napomáhalo hubnutí.

Test-Achats se nelíbí praxe výrobců, kteří své potraviny propagují slogany „bez cukru“ či „bez přidaného cukru“, zároveň však dohánějí pocit sladkosti umělými sladidly. U spotřebitelů tak vzbuzují představu, že se jedná o zdravé či dietní výrobky. Příznivý účinek sladidel na hubnutí však nebyl nikdy klinicky prokázán.

Potraviny se sladidly jsou navíc málokdy zdravé. Například nápoje, které jsou doslazovány aspartamem, steviol-glykosidy, sukralosou či jiným sladidlem, sice mají méně kalorií než klasické výrobky, bývají však příliš kyselé a mohou tak přispívat ke vzniku zubního kazu.

Belgické organizaci se nelíbí, že výrobci často před spotřebiteli sladidla schovávají, o jejich obsahu se mohou dočíst až ve složení, na přední stráně obalu však chybí. Upozorňuje také, že kromě cukrovinek či nápojů se sladidla najdou i v takových potravinách, kde by je málokdo čekal, například v kečupu, lahvovém pivu nebo v marinovaných sledích.

Organizace Test-Achats nepovažuje nahrazování cukru sladidly za příliš šťastné, lepší je podle ní, aby si spotřebitelé začali odvykat od sladké chuti.
 

Související články