poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Pouze 16 % telefonů podporuje nejnovější verzi operačního systému Android

10.5.2016

Již v minulém roce upozorňovala nizozemská spotřebitelská organizace Consumentenbond, že výrobci chytrých telefonů s operačním systémem Android zanedbávají jeho upgrade.V současnosti tak nejnovější verzi systému Android s číslem 6.0 podporuje pouhých 16 % přístrojů.

Přestože nejnovější verze Andoridu známá jako 6.0 či Marshmellow vyšla již na konci loňského září, stále ji podporuje pouze malá část přístrojů. Ke konci dubna to bylo podle Consumentenbond 16 %.

Někteří výrobci navíc aktualizace zcela zanedbávají, například i nejdražší modely telefonů Acer stále běží na systému 5.0. Výrobce Huawei, který v minulém roce čelil největší kritice, má na trhu v současné době alespoň jeden model, který Android Marshmellow podporuje.

Consumentenbond uvádí, že upgrade přístrojů na vyšší verzi operačního systému by výrobci neměli podceňovat. Starší verze Android nemusí být totiž zcela bezpečné. To se týká zvláště telefonů s operačním systémem 4.3 a starším, jenž mohou hackeři ovládnout na dálku.

Nizozemská organizace proto dlouhodobě vede kampaň pod názvem „Update!“, jejímž cílem je kromě informování spotřebitelů a tlaku na výrobce také prodloužení cyklu životnosti u levnějších chytrých telefonů. Podobnou kampaň vede i španělská spotřebitelská organizace OCU.
 

Související články