poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Rakouské čokolády jsou plné pesticidů, může za to „neférové“ kakao

11.5.2016

S nekvalitními čokoládovými výrobky se na pultech obchodů nesetkávají jen čeští spotřebitelé. Test rakouské spotřebitelské organizace Verein für Konsumenteninformation (VKI) odhalil, že 12 z 21 testovaných čokoládových tyčinek a figurek obsahoval velké množství pesticidů. Spotřebitelská organizace navíc kritizuje neetické a neekologické postupy při pěstování kakaa.

Rakouská spotřebitelská organizace se ve svém testu zaměřila zvláště na čokoládové tyčinky a figurky privátních značek řetězců a zkoumala, jak jsou na tom s obsahem nežádoucích látek. Výsledky testu nebyly příliš povzbudivé, více než polovina obsahovala rezidua pesticidů. V jedné tyčince se pak našly pozůstatky po čtyřech různých pesticidech.

Některé z testovaných výrobků přitom používaly označení „bio“, drtivá většina však neprávem. Nalezené pesticidy svědčily o tom, že suroviny pro výrobu čokolády byly pěstovány všelijak, jen ne ekologicky.

VKI dlouhodobě upozorňuje na neekologické a neetické výrobce. Způsob, jakým se pěstuje kakao na Pobřeží Slonoviny a v Ghaně, je podle ní ukázkovým případem toho, jak by to vypadat nemělo. Na kakaových plantážích se používají pesticidy ve velkém, včetně těch, jejichž použití je zakázáno.

Jednotliví dělníci a farmáři pak na pěstování kakaa vydělávají méně než jedno euro denně, mnohdy však pracují v nelidských podmínkách. Často zde bývá využívána i dětská práce. Přitom jsou však tyto dvě země v současnosti ještě s Kamerunem největšími exportéry kakaa.
VKI proto kritizuje nejen používání pesticidů, ale i tu část kakaového průmyslu, která nenese známku fair-trade. Rakouská organizace v tomto směru spolupracuje s mnoha nevládními lidskoprávními a ekologickými organizacemi. VKI dříve upozorňovala například na ekologické dopady používání kávových kapslí, které jsou plné hliníku, či že při chovu krevet je využívána otrocká práce, výstavba umělých slaných jezer navíc ničí unikátní mangrovové porosty.
 

Související články