poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Starbucks čelí žalobě, nastavoval prý kávu ledem

13.5.2016

Nešvar, kdy obsluha nastavuje studený nápoj velkým množstvím ledu, se zdaleka nevyskytuje jen v České republice. Americký kavárenský řetězec Starbucks čelí žalobě nespokojeného zákazníka, jemuž vadilo, že v jeho kelímku se nacházelo více ledu než kávy. Informuje o tom americký spotřebitelský server Consumerist.

Žaloba, jíž spotřebitel podal u federálního soudu pro Severní Illinois, se týká jeho nespokojenosti s praxí řetězce Starbucks. Podle žalujícího u studených nápojů ve Starbucks představuje led více než polovinu objemu kelímku. To samo o sobě by mu tolik nevadilo, Starbucks však podle něj nedodržuje inzerovaný objem nápojů, například velká ledová káva o objemu přibližně 700 ml se kvůli přidanému ledu srazí skoro na polovinu.

Aby toho nebylo málo, za studené nápoje si Starbucks účtuje více než za klasickou kávu, která není ničím nastavovaná. Spotřebitel tak žaluje Starbucks za používání klamavých obchodních praktik, nedovolené obohacování se a možný podvod.

Zajímavé je, že žalující strana zatím vůbec neřeší případné odškodné pro zákazníky, naopak nabízí Starbucks řešení, jak odstranit problém s ledem. Podle nespokojeného spotřebitele by bylo ideálním řešením, aby kavárenský řetězec začal pro ledové kávy používat větší kelímky, skleničky a hrnky, do nichž by se vešel jak nápoj o správném objemu, tak dávka ledu.

Starbucks ovšem obvinění odmítá jako nesmyslné a nepodložené. Metodika spotřebitelova výpočtu je podle něj chybná, led je podle zástupců kaváren neoddělitelnou součástí nápoje a Starbucks se tedy žádného klamání spotřebitele nedopouští.

Se stížnostmi, že u nápoje neodpovídá udávaný objem, se můžeme setkat i v českém pohostinství, zvláště pak u točeného piva. Míru u piva pravidelně kontroluje Česká obchodní inspekce, nepoctivým hospodským hrozí v případě opakovaného šizení až desetitisícové pokuty.

Související články