poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Tuk nám není fuk, je čas jednat, vzkazuje BEUC

16.5.2016

Evropa přibírá na váze. Polovina dospělých a třetina dětí trpí nadváhou či obezitou. Kila navíc jsou jedním z hlavních faktorů, které zapříčiňují vznik civilizačních chorob, jako jsou nemoci srdce, cukrovka či rakovina . Přejídání škodí zdraví, tak proč se situace v našich kuchyních nezlepšuje?

Obrázky lákavých zdravých jídel se na nás valí ze všech stran. Změnilo se však to, co máme v ledničce či ve spíži? Podle Evropské spotřebitelské organizace BEUC spíše ne. Mohou za to různé polotovary, které nám na jednu stranu usnadňují život, na druhou však rozhodně nejsou zdravé. Právě hotová průmyslově zpracovaná jídla jsou nejméně výživově hodnotná.

Co dělat pro to, abychom jedli zdravěji? Podle BEUC by měli výrobci provést tři změny. Změnit by se měla receptura, strategie prodeje i způsob, jakým informují spotřebitele o svých výrobcích.

1) I zdravé jídlo může být chutné

Není všechno zlato, co se třpytí, a rozhodně není všechno zdravé, co se tak tváří. Například müsli, které bylo do nedávna symbolem zdravé výživy, může obsahovat až 50 % cukru. Může za to chybějící regulace a předpisy, výrobci tak mají zcela volné ruce. V poslední době sice i velcí výrobci začali omezovat používání soli a cukru, stále to však nestačí.

BEUC uvádí, že v tomto případě si snadno můžeme pomoci sami. Naše chuťové buňky se přizpůsobí jídlu, které jíme, můžeme si tak snadno odvyknout od příliš slaných či sladkých pokrmů. Pokud by se přizpůsobili i výrobci a začali vyrábět například méně slanou pizzu s lilkem či cuketami, možná by ubylo i nemocí krevního oběhu.

2) Výběr musí být

Když se okolo sebe rozhlédneme, všude vidíme hlavně polotovary či hotové pokrmy. Jenomže levné a nezdravé jídlo by mělo být spíše výjimkou než pravidlem. BEUC to ilustruje na příkladu nádražních automatů, které jsou plné čokoládových tyčinek, sladkých limonád a sendvičů z bílého pečiva. Situace je podobná i u pokladen, kde uličky přetékají sladkostmi, zdravou potravinu aby mezi tím jeden hledal jako příslovečnou jehlu v kupce sena. BEUC se nelíbí ani, co se děje na internetu, kde jsou děti zavaleny reklamami na sladké a slané pamlsky.
BEUC chce, aby super- a hypermarkety odstranily pamlsky od pokladen. Chce také, aby Evropská unie přísněji regulovala reklamu na nezdravé pamlsky, která je cílena na ty nejmenší.

3) Obal musí odpovídat

Výrobci rádi na obalu vzbuzují dojem, že jejich produkt je zdravější než ve skutečnosti. Pořád se tak můžeme dočíst, že imunitnímu systému či zdravějším kostem pomáhají i nezdravé, sladké a tučné potraviny. Problém je v tom, že takové tvrzení funguje a prodává.

Informace na obalu by přitom podle BEUC neměly být jenom pravdivé, ale také snadno srozumitelné. Vzhledem k tomu, že člověk snáze vnímá barvy než číslice a písmena, BEUC prosazuje jednoduché a barevně rozlišené označení potravin podle obsahu soli, cukru či nasycených tuků.

Je čas jednat

Nizozemské předsednictví Evropské unii si dalo boj za zdravější potraviny jako jednu ze svých priorit. Přichází tedy čas, aby se zapojila i Evropská komise a jednotlivé vlády členských států. Dobrovolná regulace je v současnosti nedostačující, výrobci by měli snižovat podíl cukru a soli v potravinách povinně.

Na celou otázku zdravé výživy bychom se měli podívat i z finančního hlediska. Investice do zdraví se vyplatí, peníze, které vydáme za zdravější stravování, ušetříme na zdravotní péči. BEUC uvádí, že se přece nechceme stát „generací XXL“. K tomu teď stačí jen trocha dobré vůle politiků.
 

Související články