poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Dánové našli škodliviny v zubních pastách

17.5.2016

Další z testů dánské spotřebitelské organizace Forbrugerrådet Taenk (FT) odhalil, že škodlivé látky mohou spotřebitelé najít i v zubních pastách. Konkrétně se jedná o endokrinní disruptor triclosan, který výzkumníci našli hned v pěti z 32 testovaných vzorků.

Dánští výzkumníci otestovali 32 různých zubních past na přítomnost látek narušujících hormonální soustavu a aromat škodlivých pro životní prostředí. Čtrnáct testovaných vzorků vyšlo z testu zcela v pořádku, pět jich však propadlo. V těchto zubních pastách byl nalezen triclosan, který může rušit působení hormonů, v množství, které rozhodně nebylo zanedbatelné. V jiných bylo detekováno menší množství konzervantů – parabenů, které také mohou neblaze působit na hormonální soustavu. Jeden z testovaných vzorků, pasta Vademecum Anti-Cavity, pak obsahoval škodlivý síran manganatý.

Většina hříšníků pocházela od skandinávských značek, škodlivé látky se ovšem našly i ve dvou zubních pastách, které jsou dostupné také na českém trhu. Jedná se o pasty Colgate Total a Sensodyne Rapid. Sensodyne se prohřešil především obsahem parabenů, v pastě Colgate se našel triclosan.

Výrobce pasty Colgate, společnost Colgate-Palmolive, však na obsahu triclosanu neshledává nic špatného. Nejedná se podle ní o zakázanou látku, o změně unikátní receptury tak neuvažuje. Odvolává se na evropskou právní normu o chemikáliích v kosmetice z roku 2014, která použití podobného množství triclosanu připouští. Na druhou stranu, například dánská agentura pro ochranu životního prostředí doporučuje, aby se zákazníci veškerým výrobkům s triclosanem vyhnuli.

Podobné testy kosmetiky a textilních výrobků provádí FT pravidelně, v minulosti testovala například odličovací ubrousky, holítka, dárkové balíčky či dětské spací pytle. Většina výrobců sice odmítla recepturu změnit či škodlivé chemické látky odstranit, našly se však i výjimky, zejména v návaznosti na výsledky testu spacích pytlů. Zde nápravu přislíbili tři ze čtyř hříšníků.
 

Související články