poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Consumentenbond kritizuje agresivitu Windows 10

20.5.2016

Nizozemské spotřebitelské organizaci Consumentenbond se nelíbí agresivita, s jakou se společnost Microsoft snaží do počítačů svých zákazníků protlačit operační systém Windows 10. Pro své příznivce proto zřídila speciální fórum, kde si mohou vyměňovat zkušenosti s novým operačním systémem a ochranou svých dat.

Od července 2015, kdy byl operační systém Windows 10 spuštěn, jsou uživatelé starších verzí obtěžováni vyskakujícími okny, která je lákají k instalaci nového systému. Později se navíc upgrade posunul z dobrovolných aktualizací do doporučených, uživatel tak upgrade v současnosti spíše jen odkládá.

Organizaci Consumentenbond by nevadilo, kdyby Microsoft jednoduše nabízel možnost instalace nového systému, u níž by šlo snadno vypnout vyskakující upozornění. V současnosti však stačí jedno chybné kliknutí a uživateli se již instaluje nový operační systém.

Consumentenbond proto vyzval spotřebitele, aby dali hlavy dohromady a podělili se navzájem o své zkušenosti s operačním systémem či s návody, jak se upgrade vyhnout nebo jak v novém operačním systému vypnout nechtěné funkce typu telemetrie a sledování dat. Obojí je naštěstí poměrně snadné jednoduchou úpravou služeb Windows 10.

Většinou se dají jmenovat dva důvody, proč uživatelé nechtějí přestoupit na operační systém Windows 10. Část se bojí obtíží s jeho kompatibilitou se staršími programy, větší část se však obává o svá data. Právě ochrana osobních dat není u nového operačního systému ošetřena příliš dobře, nejasně psané obchodní podmínky navíc u některých spotřebitelů vzbudily dojem, že by operační systém mohl mazat jejich nelegální programy a multimédia.
 

Související články