poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Francie řeší označení výživových hodnot u potravin

26.5.2016

Francie spouští systém vizuálního značení výživových hodnot na potravinách, aktuálně však hledá konkrétní formu značení. V současnosti jsou ve hře čtyři různé „nutriční semafory“. Na letošní září se plánuje jejich nasazení do zkušebního provozu. 

Zákon, který ukládá výrobcům povinnost označovat potraviny jednoduchým grafickým znázorněním výživových hodnot, byl ve Francii schválen již letos v lednu. Stále však není jasné, jak by měl jednotný systém označování vypadat.

Jedno je jisté. Výrobci musí uvést obsah cukru, tuku, soli a nasycených mastných kyselin ve výrobku a opomenout nesmí ani energetickou hodnotu potravin. Tyto hodnoty pak musí srozumitelně graficky znázornit.

Momentálně existují čtyři návrhy označení – systém, který připomíná energetické štítky elektrických spotřebičů navržený francouzskou Vládní agenturou pro výživu a zdraví, obrácené trojúhelníky, jež prosazuje Federace prodejců a distributorů, jednobarevné sloupcové grafy a pak jednoduchý barevný semafor. K nahlédnutí jsou na stránkách francouzské spotřebitelské organizace UFC Que Choisir.

Od září budou všechny tyto návrhy nasazeny do zkušebního provozu v pěti různých řetězcích. Čtyři budou sloužit pro otestování jednotlivých návrhů identifikátorů nutričních hodnot, pátý poslouží jako kontrolní skupina. Na začátku roku 2017 pak bude ten nejúspěšnější použit jako povinný systém označení potravin.

UFC je k vládnímu experimentu mírně skeptická. Označení, jež budou testována v praxi, je příliš mnoho. Doba zkušebního provozu je navíc příliš krátká na to, aby se spotřebitelé seznámili se všemi existujícími návrhy. Spotřebitelská organizace však doufá, že i přesto zavedení povinného označení výživových hodnot proběhne bez komplikací.
 

Související články