poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Microsoft zakázal používání triviálních hesel

2.6.2016

Softwarovému gigantu Microsoft došla trpělivost s uživateli, kteří používají triviální hesla typu „12345“, a nově u svých služeb zakazuje jejich užívání. Informuje o tom britský spotřebitelský server Bitterwallet. 

V loňském roce, jak uvádí Bitterwallet, byla nejpoužívanějším heslem na světě jednoduchá číselná řada „123456“, mnohá jiná hesla pak byla podobně triviální. Zatímco někteří vývojáři technologií chtějí heslo nahradit otiskem prstu, selfie či melodií, Microsoft na konci května letošního roku zakázal svým uživatelům a uživatelkám používat ta nejjednodušší hesla.

Uživatelé služeb Outlook, Office 365 či konzole Xbox nebudou smět používat hesla ze seznamu těch nejčastějších a nejsnáze prolomitelných. Při jejich zadání se jim zobrazí výzva, aby použili jiné, silnější heslo. Zakázána budou i hesla, která unikla při nedávném hacku profesionální sítě LinkedIn.

Server ArsTechnica, který se zabývá počítačovou bezpečností, ovšem uvádí, že současný postup Microsoftu je nedostatečný. Zákaz slabých hesel je sice podle něj důležitý, ovšem společnost by měla být důslednější. Do služeb Microsoftu tak například není možné se přihlásit na notoricky známé a slabé heslo „password1“, ale podobné „pa§§w0rd1“ je přípustné. Přitom se jedná o heslo, které by bylo prolomené i banální slovníkovou metodou, tedy takovým útokem, při němž hacker zkouší použít nejčastěji používaná hesla a jejich jednoduché variace.

ArsTechnica považuje za nejlepší heslo to, které je náhodně vygenerované a obsahuje velká a malá písmena a číslice, uznává však, že taková hesla jsou značně uživatelsky nepohodlná. Právě uživatel sám bývá nejslabším prvkem celého zabezpečení.
 

Související články