poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Prémiový benzín nevylepší výkon běžného vozu

3.6.2016

Ačkoliv prodejci benzínu i někteří výrobci automobilů vychvalují výhody prémiových vysokooktanových paliv, pro běžného spotřebitele je jejich používání většinou zbytečné. Uvádí to americká spotřebitelská organizace Consumer Reports (CR), která účinky vysokooktanového benzínu ověřovala na zkušebním okruhu.

Na motoristy se ze všech stran valí reklama, která je svádí ke koupi prémiového vysokooktanového benzínu. Ten je určen především pro sportovní vozy či automobily se silnějším motorem. Někdy však jeho použití doporučují i výrobci vozů, které jezdí na obvyklý druh benzínu, tedy ten s oktanovým číslem 95.

To je i případ vozů Honda Accura TLX modelového ročníku 2015 a Nissan V6 Maxima z letošního roku. Ačkoli oba jezdí na obvyklý benzín, jejich výrobci doporučují pro dosažení ideálních jízdních vlastností tankovat prémiová paliva s vyšším oktanovým číslem.

CR si vzal oba vozy pod drobnohled a otestoval je na zkušebním polygonu, jednou s nádrží klasického paliva, podruhé s prémiovým. Oběma vozům byla naměřena při použití obou druhů benzínu stejná spotřeba i stejné zrychlení z nuly na 100 kilometrů. Jízdní vlastnosti byly při obou zkouškách prakticky totožné, to platí i pro hlasitost motoru. Motor se při použití benzínu s nižším oktanovým číslem ani „neklepal“, což bývá znakem použití nekvalitního či nedostačujícího druhu paliva. Výrobci sice naznačují, že rozdíl by měl být znát až při dlouhodobém používání prémiových paliv, to však CR vylučuje.

Americká spotřebitelská organizace považuje vysokooktanový benzín za zbytečný luxus, který majiteli běžného vozu žádný užitek nepřinese. Upozorňuje také, že rozdíl v ceně běžného a prémiového benzínu je značný, spotřebitel tak používáním klasického benzínu může ročně ušetřit v přepočtu až okolo deseti tisíc korun.

Na neznalosti motoristů nevydělávají jen výrobci paliv, ale i někteří nepoctivci, kteří nabízejí zázračné směsi s ferrocenem na zvýšení oktanového čísla benzínu. Často argumentují použitím obdobných aditiv v profesionálním motosportu, pokud však motor není stavěný na vysokooktanový benzín, zvýšení oktanového čísla nijak nepomůže.
 

Související články