poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jantarové korále prořezávání zubů nepomáhají

6.6.2016

Někteří rodiče se v současnosti nadchli pro jantarové náramky a náhrdelníky, které slouží i jako kousátka pro jejich ratolesti. Italská spotřebitelská organizace Altroconsumo ovšem jejich pořízení nedoporučuje, žádné pozitivní účinky totiž nenabízí, dítě se navíc snadno může zadusit případným utrženým korálkem.

Jantarové náhrdelníky by podle svých příznivců a příznivkyň neměly sloužit jen jako kousátka při prořezávání prvních zoubků, ale navíc by měly tlumit bolest a srážet horečku. To vše díky obsahu kyseliny jantarové v jednotlivých korálcích.

Altroconsumo ovšem nesdílí nadšení některých maminek a tatínků. Poukazuje na to, že aby se z jantarových korálů uvolňovala kyselina jantarová, musely by být vystaveny teplotě několik set stupňů – teplota v dětských ústech nestačí. Samotné náhrdelníky navíc nejsou příliš vhodné pro batolata. Náhrdelníkem se mohou uškrtit, známé jsou i případy, kdy dítě jantarový korálek rozkouslo a vdechlo.

Při potížích s prvními zoubky rodičům doporučuje, aby zakoupili klasická chladicí kousátka. Pokud se chtějí držet přírodních materiálů, je lepší dítěti poskytnout nebarvený bavlněný ručník, který nechají chvíli vychladit v mrazničce. Od bolesti může pomoci i masáž dásní dobře umytými prsty. Bolest je možné tlumit i dětskými přípravky s paracetamolem či ibuprofenem, vždy je však lepší se o jejich vhodnosti poradit s pediatrem.

Problémy s výrobky či službami zaměřujícími se na děti jsou předmětem hojných stížností spotřebitelů. Novopečení rodiče bývají totiž častým cílem nepoctivců. Příkladem jsou kurzy samozvaného amerického odborníka na výuku dětí dr. Roberta Titzera, který prodával nefungující a vědecky nepodložené kurzy, jež měly naučit dítě číst již v jednom roku věku.

I hračky určené pro děti mohou uvolňovat škodlivé látky či obsahovat příliš malé součástky, jimiž se může dítě zadusit, podobně jako rozkousnutým korálkem. Letmý náhled do naší databáze nebezpečných výrobků prozradí, že problematické jsou často právě výrobky pro nejmenší. Například v nedávném testu plyšových zvířátek, který provedla německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest, zcela propadl nejdražší zařazený výrobek, ručně šitý zajíc od výrobce Steiff, který obsahoval škodlivé chemikálie a navíc se snadno páral.
 

Související články