poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Američtí senátoři se pouští do boje proti omezování recenzí

8.6.2016

Američtí senátoři připravují zákon, který má podnikatelům znemožnit, aby ve svých obchodních podmínkách hrozili spotřebitelům smluvní pokutou za zveřejnění negativní recenze na jimi nabízené výrobky či služby. Informuje o tom spotřebitelský server Consumerist.

Na začátku května letošního roku představili američtí senátoři návrh zákona Consumer Review Fairness Act. Tento zákon by dal americké vládní agentuře Federal Trade Comission a státním návladním pravomoc postihovat podnikatele, kteří spotřebitelům zakazují psaní negativních recenzí či zveřejňování negativních zkušeností na sociálních sítích.

Už jen to, že s návrhem společně přišli republikánský senátor Leonard Lance a demokrat Joe Kennedy, svědčí o podpoře zákona u obou velkých amerických stran. Podle Lance je možnost pokutovat spotřebitele za uživatelskou recenzi nesmyslná, protože zákazník by rozhodně měl mít právo vyjádřit svou spokojenost nebo nespokojenost s produkty či službami. Nelíbí se mu ani praktika některých prodejců, kteří klauzuli o zákazu recenzí uvádějí pouze drobným písmem a ukrývají ji v sáhodlouhých ujednáních obchodních podmínek. O to tvrději však postihují zákazníky, kteří podmínku poruší.

Redakce Consumerist doufá, že zákon projde rychle a bez nesmyslných přílepků. Obává se však, aby ho nestihl stejný osud jako takřka totožný návrh zákona s názvem Consumer Review Freedom Act z prosince minulého roku, který v senátu zcela zapadl.

Někteří prodejci si za porušení obchodních podmínek a uveřejnění negativní odezvy na své služby účtovali tisíce dolarů, týkalo se to například prodejce nekvalitních doplňků pro mobilní telefony s názvem KlearGear. Podobné klauzule se našly i v obchodních podmínkách ubytovacích zařízení, svatebních fotografů i prodejců doplňků stravy pro hubnutí.
 

Související články