poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

OCU bojuje proti plýtvání potravinami

13.6.2016

I když jsou v plném proudu různé kampaně proti plýtvání potravinami, odpadkové koše jsou jich stále plné. Španělská spotřebitelská organizace OCU se zamýšlí nad tím, proč mnozí spotřebitelé, ale i producenti a prodejci vyhazují potraviny, jež jsou stále vhodné ke konzumaci. 

Důvodů, proč se tak děje, je podle OCU mnoho. Jedním z nejčastějším je, že na ně spotřebitel zapomněl či si nákup špatně naplánoval a nyní již prošlo datum minimální trvanlivosti. Takové potraviny jsou přitom stále vhodné ke konzumaci, datum minimální trvanlivosti označuje pouze období, během něhož by si měly potraviny udržet všechny chuťové vlastnosti a konzistenci. Pokud je však potravina po tomto datu senzoricky bezproblémová, spotřebitel se nemusí bát ji konzumovat.

Ovoce a zeleninu pak mnozí vyhazují, pokud ovadne či se jen kosmeticky poškodí. To je však podle OCU naprosto zbytečné. Ovadlá zelenina sice nemusí vypadat lákavě, stále se však hodí pro přípravu teplých pokrmů.

Také ovoce a zelenina, která zůstane v regálech, protože ji spotřebitelé nekoupí, často končí v kontejnerech u supermarketů. Zemědělci zase část produkce zeleniny vyhazují či zaorávají. Přitom estetická kvalita není rozhodující, i „šišaté“ jablko či „nakopnutá“ brambora mohou být stejně chutné jako ty, které vypadají jako z fotobanky. Podle OCU by stačilo nebát se takových plodin a prodávat je například jako II. jakostní kategorii.

OCU proto apeluje nejen na spotřebitele, ale i na pěstitele a prodejce, aby zamezili zbytečnému plýtvání. Obě strany by si podle něj měly vzít příklad z některých farmářských trhů, kde se prodává i ovoce a zelenina, které nemusí na první pohled vypadat dokonale, v senzorických vlastnostech však leckdy předčí supermarketovou produkci. Spotřebitelé by pak měli nakupovat s větším rozmyslem a nebát se nevzhledných potravin či prošlého data minimální trvanlivosti.

K podobným závěrům dříve došla i americká spotřebitelská organizace Consumer Reports, která spojila síly například s autorkou kuchařky „Waste-Free Kitchen Book“ a přinesla spotřebitelům rady jak zužitkovat již zdánlivě nevyužitelné potraviny.
 

Související články