poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nizozemský Groupon prodával padělky paměťových karet

15.6.2016

Nizozemský slevový portál Groupon nabízel spotřebitelům začátkem května letošního roku paměťové SD karty značky SanDisk, jednalo se ovšem o nekvalitní padělky. Spotřebitelé tak mohou žádat vrácení peněz. Informuje o tom nizozemská spotřebitelská organizace Consumentenbond.

Na jaře se na nizozemském slevovém portálu Groupon objevila výhodná nabídka koupě SD karet značky SanDisk, konkrétně se jednalo o modely Ultra o kapacitě od 8 do 128 GB. Jakmile však spotřebitel otevřel zásilku, která je měla obsahovat, zjistil, že je něco v nepořádku. Návod k použití byl plný chyb a sériové číslo u karet neodpovídalo originálu.

Prodávané karty byly padělky, navíc podle nizozemského technického serveru Tweakers nepříliš kvalitní. Na Groupon okamžitě začaly pršet stížnosti od oklamaných spotřebitelů. Slevový portál byl nucen neoriginální paměťové karty stáhnout z nabídky a následně odškodnit spotřebitele, kteří si je zakoupili.

Poškození by měli paměťové karty zaslat zpět Grouponu, ten jim kromě ceny zboží musí proplatit i poštovné. V tomto případě mají navíc spotřebitelé právo vrátit padělané zboží a odstoupit od smlouvy v rámci reklamačního řízení kdykoli, nejen v zákonném limitu 14 dní určeném pro odstoupení od smlouvy bez uvedení důvodu.

E-shopy a slevové portály, které prodávají nekvalitní či padělané zboží, se vyskytují na celém světě. O zkušenostech českých spotřebitelů se můžete dočíst například na stránkách služby pro mimosoudní řešení spotřebitelských sporů VašeStížnosti.cz.

Související články