poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak se nespálit při výběru ubytování

16.6.2016

Rezervační servery či služby sdílené ekonomiky, jako je Booking.com či Airbnb, se s blížícím létem plní inzeráty na ubytování. Italská spotřebitelská organizace Altroconsumo ovšem spotřebitele varuje, aby se nenechali napálit od nepoctivých hoteliérů či jiných ubytovatelů, a přináší pro ně krátké shrnutí, čeho si mají v inzerátech všímat.

Při výběru ubytování na internetu platí stejná zásada jako u čehokoliv jiného. Nikdy se nevyplatí věřit nabídce, která je až příliš dobrá na to, aby byla skutečná. Nepoctiví pronajímatelé rekreačních chat a vilek ve své inzerci totiž často využívají fotografie z fotobanky a spotřebitele lákají na nereálně nízké ceny.

V lepším případě zjistí spotřebitel po příjezdu, že ubytování neodpovídá inzerovaným fotografiím a že zbytek ceny se schovává v různých poplatcích. Někteří nepoctivci ovšem zacházejí ještě dál a inzerují fiktivní pokoje či chaty, případně jeden objekt pronajmou ve stejný čas několika klientům. Založit si fiktivní hotel či jiné pohostinské zařízení na některém z rezervačních či recenzních serverů přitom není žádný problém, jak ukazuje například experiment britské spotřebitelské organizace Which?.

Nepoctivci se dají většinou poznat podle toho, že vyžadují platbu předem, navíc třeba přes Western Union, Moneygram, poštovní poukázkou či jiným obtížně vysledovatelným způsobem převodu. Nejnebezpečnější ovšem bývá, pokud nepoctivý podnikatel vyžaduje platbu na předplacenou platební kartu. V takovém případě spotřebitel zasílá peníze na zdánlivě všední bankovní účet, příjemce je však prakticky nevysledovatelný.

Altroconsumo proto spotřebitele varuje, aby nikdy neplatili za ubytování předem celou částku, hoteliérovi či pronajímateli by měla stačit záloha v přibližné výši 25 až 30 procent z ceny pobytu. Výjimkou jsou portály jako Airbnb, kde sice spotřebitel platí plnou částku předem, pronajímateli je však převedena až po 24 hodinách od zahájení pobytu. Během této doby může spotřebitel ubytování, které neodpovídá popisu, či je dokonce zcela fiktivní, reklamovat.

Spotřebitelé by si také měli pročíst zkušenosti předchozích ubytovaných, čím více tím lépe. Na internetu se sice najde velké množství falešných recenzí, ale ojedinělé jednostranně pozitivní recenze bývají v hromadě negativních zkušeností velmi nápadné.

Spotřebitel by také neměl mazat e-mailovou konverzaci s pronajímatelem, dopředu by s ním pak měl sjednat smlouvu, jež bude obsahovat všechny služby zahrnuté do pobytu, případně i specifika ubytovacího objektu, která by znesnadňovala jeho využívání.

Se stížnostmi na kvalitu ubytovacích zařízení se často setkává i dTest. Jak probíhalo jejich řešení, se můžete dočíst například na stránkách naší služby pro smírné řešení spotřebitelských sporů VašeStížnosti.cz.
 

Související články