poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Čím nekrmit psa

17.6.2016

Zatímco mnozí pejskaři vedou spory, zda jsou pro psa lepší granule, konzervy, nebo syrová strava, americký spotřebitelský server Consumerist se na tuto otázku podíval z jiné strany. Přináší seznam osmi obvyklých lidských potravin, kterými byste rozhodně neměli psího mazlíčka krmit.

Na první místo seznamu zařadil Consumerist veškeré potraviny, jež obsahují sladidlo xylitol, které se typicky vyskytuje ve sladkostech „bez cukru“ či v arašídovém másle. Pokud pes požije xylitol, může v jeho těle dojít k prudkému zvýšení hladiny inzulinu a snížení hladiny krevního cukru. To může v lepším případě způsobit křeče, v horším pak poškození mozku a jater.

Asi každý pejskař ví, že by psa neměl krmit čokoládou, méně jich ale ví, proč tomu tak je. Je to kvůli obsahu metylxantinů, stimulačních látek, mezi něž patří například kofein či čajový alkaloid theobromin. S nimi se psí zažívací soustava není schopna vypořádat, otrava metyxantiny se projevuje třesem, zvracením a průjmem. V extrémním případě může vést až k selhání srdce. Consumerist také upozorňuje, že čím tmavší čokoláda, tím je pro psa nebezpečnější. Nejvíce metylxantinů se nachází v čokoládě na vaření.

Psa byste neměli krmit ani cibulí, česnekem či různými jejich kultivary. Cibuloviny dráždí zažívací soustavu našich čtyřnohých přátel, navíc škodí tvorbě červených krvinek.

Psům škodí i hroznové víno, a to jak čerstvé, tak i v podobě rozinek. Consumerist uvádí, že vědci se zatím neshodli na tom, která konkrétní látka obsažená ve víně psům škodí. Jisté však je, že jeho požití může u psa vést k selhání ledvin.

Ačkoli je mezi mnohými spotřebiteli módní „raw“ strava, tedy konzumace syrových či minimálně tepelně upravených potravin, Consumerist uvádí, že psa byste syrovým masem ani vejci krmit neměli. Samotné maso by ani nebylo tak problémové, mohou se v něm však vykytovat bakterie salmonelózy či E.coli. Pro vajíčka platí totéž, navíc obsahují enzym avidin, který zhoršuje vstřebávání biotinu z vitaminu B a může způsobit kožní obtíže. Psovi byste neměli dávat ani kosti, u nichž hrozí, že se jimi zalkne. Zvláště drůbeží kosti se snadno štěpí a lámou, mohou se pak psovi zabodnout do zažívacího traktu.

Pro psy nejsou vhodné ani tučné pokrmy typu smažených křidélek, které jim mohou přivodit průjem a další žaludeční obtíže. V krajním případě může konzumace tučných či smažených pokrmů vést ke vzniku zánětu slinivky břišní.

Speciální místo pak vyhradil Consumerist ořechům, které spadají mezi tučné potraviny, navíc mohou u psa způsobit třes, křeče, zvracení a hypotermii. Za obzvláště nevhodné Consumerist považuje makadamové ořechy.

Jako poslední psům nebezpečnou lidskou potravinu uvádí Consumerist alkohol. Ten psovi škodí stejně jako člověku, k poškození jater a mozku psů stačí požití mnohem menšího množství než u lidí. I malá dávka alkoholu může vést ke zvracení, průjmům či problémům s dýcháním.

Consumerist na závěr svého článku uvádí, že před psem by měl spotřebitel schovávat nejen své jídlo, ale i léky. Ublížit jim mohou i běžná léčiva, jako je ibuprofen či antidepresivum alprazalom, prodávaný také jako Xanax.
 

Související články