poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Fitness nápoje a tyčinky jsou plné cukru

20.6.2016

Zdaleka ne všechny potraviny, které jsou prodávány jako zdravé či tělu prospěšné, jsou skutečně takové. Svědčí o tom i nedávný test nizozemské spotřebitelské organizace Consumentenbond, který se zaměřil na proteinové nápoje a tyčinky pro sportovce. Velká část z nich obsahuje pouze nepřiměřené množství cukru a prázdných kalorií.

Nápoje a svačiny pro návštěvníky posiloven většinou lákají na vysoký obsah bílkovin, které jsou potřeba pro růst svalové hmoty. Jenže více než dvě třetiny testovaných výrobků na obale uváděly mnohem vyšší obsah bílkovin, než byl ve skutečnosti naměřen. Většina proteinových nápojů a tyčinek je také plná cukru.

Laboratorní pracovníci se tak setkali s proteinovým shakem, který obsahoval více cukru než sklenice Coca-Coly o stejném objemu, nebo s tyčinkou, v níž bylo více cukru než ve Snickers. Název obou produktů – Weight Care a 2 Slim - ovšem odkazoval na to, že by měly přispívat k hubnutí či nabírání svalové hmoty.

V testu obstálo jen sedm z 31 testovaných výrobků. Těchto sedm proteinových koktejlů či tyčinek obsahovalo alespoň 20 gramů bílkovin na 100 gramů výrobku, tedy doporučenou dávku pro podobné fitness výrobky. Vítězem testu se stal nejlevnější výrobek, vanilkový shake Kruidvat, který byl nejen plný bílkovin, ale navíc prakticky bez přidaného cukru.

Podobně v minulosti dopadly například i testy müsli tyčinek. Spotřebitelské organizace z celého světa dlouhodobě kritizují praktiku, kdy jsou nezdravé potraviny vydávány za zdravé, zvláště pak pokud se jedná o potraviny pro děti.
 

Související články