poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

ZPS chce odškodnění pro evropské motoristy

21.6.2016

Zatímco američtí motoristé již dostali za aféru „Dieselgate“ odškodnění ve výši jednoho tisíce amerických dolarů, evropští spotřebitelé na jakékoliv odškodnění stále čekají. Kauza se týká software ve vozech z koncernu Volkswagen (VW), jehož pomocí se šidilo během laboratorního měření emisí. Neaktivitu evropských činitelů kritizuje slovinská spotřebitelská organizace Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) i Evropská spotřebitelská organizace BEUC.

ZPS připomíná, že svolávání vozů značky VW do servisů pokračuje. Kromě modelů Golf a Amarok byly nedávno bez většího mediálního zájmu svolány i modely Passat a CC. Horší než nezájem médií je však podle slovinské spotřebitelské organizace apatie evropských činitelů, kteří nejsou pro evropské motoristy schopní dohodnout odškodnění. Podle ZPS se navíc nezasazují ani o to, aby byl evropský spotřebitel o kauze dostatečně informovaný.

Vzhledem k chystané schůzce ministrů jednotlivých členských států Unie a představitelů Stálého zastoupení zemí při EU by chtěly organizace ZPS i BEUC dát evropským činitelům několik námětů a bodů k jednání. Spotřebitelské organizace chtějí, aby evropští činitelé pečlivě sledovali průběh svolávání vozů do servisů a soustředili se na výsledky servisních oprav. Dále by měli informovat o tom, zda svolání u jednotlivých značek koncernu VW proběhlo kvůli nařízení EU, či zda se jednalo o iniciativu automobilky, a dále o tom, jaká opatření přijaly v návaznosti na kauzu „Dieselgate“ jednotlivé členské země. Podle BEUC i ZPS stále chybí přehledné shrnutí současné situace. Projednat by pak samozřejmě měli i možnost odškodnění evropských motoristů.

ZPS také podotýká, že současný způsob laboratorního měření je zastaralý a zcela neodpovídá realitě. I u vozů, které nebyly vybaveny zařízením pro ošálení laboratorních testů, často neodpovídají uváděné emise ani spotřeba paliva. Proto je třeba testovací cyklus aktualizovat.

Aféra „Dieselgate“ se týká vozů z koncernu Volkswagen, které byly vybaveny speciálním softwarem pro oklamání emisních testů. Svůj původ má v reklamní kampani z roku 2006, kdy Volkswagen sliboval ekologické dieselové motory nové generace, nebyl však schopný splnit přísné americké limity. Z použití „defeat devices“, které byly původně plánovány jako přechodné řešení, se stal později standard. Z používání podobných zařízení či podvádění při emisních či palivových testech jsou podezřelé i další automobilky, například Renault a Mitsubishi.
 

Související články