poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

UFC se nelíbí navrhovaná definice endokrinních disruptorů

22.6.2016

Po dlouhých odkladech představila Evropská komise (EK) v polovině června letošního roku navrhované znění definice endokrinních disruptorů, tedy škodlivých látek, které působí na hormonální soustavu, zvláště pak u dětí a mladistvých. Tato definice se setkala s jasným odmítnutím u odborné veřejnosti, včetně francouzské spotřebitelské organizace UFC Que Choisir.

Škodlivé endokrinní disruptory by měly být podle EK definovány na základě tří kritérií: způsobu, jakým působí na hormonální soustavu, dopadu na lidské zdraví a vzájemným působením jednotlivých látek mezi sebou, tedy takzvaným koktejlovým efektem.

Taková definice se ovšem nelíbí vědcům ani odborné veřejnosti. Kritizují zejména druhý požadavek, tedy škodlivost prokázanou na člověku. Podle UFC taková definice dělá z lidí pokusné králíky, pro prokázání škodlivých účinků jednotlivých látek i jejich kombinací by měly stačit výzkumy na zvířatech. Francouzská spotřebitelská organizace uvádí, že v současnosti existuje okolo 1300 studií, jež prokazují škodlivost disruptorů na laboratorních zvířatech, počet studií na lidech je však daleko menší.

Uznání definice škodlivosti endokrinních disruptorů v tomto znění by tak výrazně poškodilo spotřebitele. Výrobcům by ale naopak rozvázalo ruce k používání některých kontroverzních látek, například pesticidu glyfosátu prodávaného také pod obchodním názvem Roundup.

Podle UFC ještě není zdaleka vše ztraceno, definici endokrinních disruptorů musí ještě uznat a schválit vlády jednotlivých členských států a poté musí návrh ještě projít Evropským parlamentem. Stále je tedy dostatek času a prostoru pro připomínky či úpravy.

Použití endokrinních disruptorů v kosmetice či výrobcích pro děti v současné době sleduje dánská spotřebitelská organizace Forbrukkeradet Taenk. Škodlivé látky Dánové nalezli například v holítkách, pleťových krémech, ale i v plyšových hračkách či dětských spacích pytlích. Většina výrobců však na test reagovala tak, že nehodlá od použití rizikových látek upustit.
 

Související články